Не ме изненадаха тези данни, тъжни са, но това е нещо, което се очакваше и многократно беше предупреждавано за него. Това заяви пред Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив д-р Христиана Бацелова по повод големия брой заразени с коронавирус. Тя посочи, че няма как България да бъде пощадена от Омикрон и ръстът от новозаразени е бил очакван.
Страната ни върви с един – два месеца по – назад от другите европейски държави. В сравнение с тях обаче у нас, за съжаление, процентът на ваксинираните е в пъти по – нисък, отбеляза епидемиологът.
По хода на пандемията виждаме как всеки следващ вариант засяга повече и децата, тъй като той се разпространява по – лесно, каза още д-р Бацелова. Тя обясни, че децата се пазят по – трудно от възрастните, може да не носят правилно маските, да пропускат дезинфекцията, а и се скупчват помежду си в организирани колективи, в които прекарват часове наред в общи помещения.
Рискът при децата го имаше още при варианта Делта. Сега обаче данните сочат, че и държави с много добре развита болнична система бележат огромен ръст на хоспитализациите при децата. Дори САЩ отбелязаха рекорд по брой деца с Ковид-19, приети в болници, коментира д-р Христиана Бацелова. По думите й, това не се е наблюдавало при първия Ухански вариант, както и при варианта Алфа.
Педиатрите са тези, които от първо лице трябва да кажат колко са заразените с Ковид-19 и хоспитализирани деца, смята д-р Бацелова. По думите й, у нас не сме излезли от делта-вълната, а веднага сме влезли във вълната Омикрон.
От началото на кампанията по ваксинирането на деца срещу Ковид-19 сме имунизирали 91 деца във възрастта от 5 до 11 години. Децата понасят по – добре ваксината на Пфайзер/Байонтех в сравнение с възрастните, обобщи епидемиологът от УМБАЛ „Св. Георги".
Липсата на контакт е най – сигурният начин да се спре разпространението на вируса. Лично бих препоръчала да се премине на дистанционно обучение на учениците или да им се даде ваканция. В крайна сметка здравето е приоритет, подчерта д-р Бацелова.
Интервюто на Антония Попова с д-р Христиана Бацелова е в звуковия файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..