Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

91 деца са ваксинирани срещу COVID-19 в УМБАЛ „Св. Георги"

Данните за децата с Ковид не са изненада, но са тъжни

| обновено на 19.01.22 в 12:18
д-р Христиана Бацелова, епидемиолог в УМБАЛ „Св. Георги" в Пловдив

Не ме изненадаха тези данни, тъжни са, но това е нещо, което се очакваше и многократно беше предупреждавано за него. Това заяви пред Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив д-р Христиана Бацелова по повод големия брой заразени с коронавирус. Тя посочи, че няма как България да бъде пощадена от Омикрон и ръстът от новозаразени е бил очакван.

Страната ни върви с един – два месеца по – назад от другите европейски държави. В сравнение с тях обаче у нас, за съжаление, процентът на ваксинираните е в пъти по – нисък, отбеляза епидемиологът.

По хода на пандемията виждаме как всеки следващ вариант засяга повече и децата, тъй като той се разпространява по – лесно, каза още д-р Бацелова. Тя обясни, че децата се пазят по – трудно от възрастните, може да не носят правилно маските, да пропускат дезинфекцията, а и се скупчват помежду си в организирани колективи, в които прекарват часове наред в общи помещения.

Рискът при децата го имаше още при варианта Делта. Сега обаче данните сочат, че и държави с много добре развита болнична система бележат огромен ръст на хоспитализациите при децата. Дори САЩ отбелязаха рекорд по брой деца с Ковид-19, приети в болници, коментира д-р Христиана Бацелова. По думите й, това не се е наблюдавало при първия Ухански вариант, както и при варианта Алфа.

Педиатрите са тези, които от първо лице трябва да кажат колко са заразените с Ковид-19 и хоспитализирани деца, смята д-р Бацелова. По думите й, у нас не сме излезли от делта-вълната, а веднага сме влезли във вълната Омикрон.

От началото на кампанията по ваксинирането на деца срещу Ковид-19 сме имунизирали 91 деца във възрастта от 5 до 11 години. Децата понасят по – добре ваксината на Пфайзер/Байонтех в сравнение с възрастните, обобщи епидемиологът от УМБАЛ „Св. Георги". 

Липсата на контакт е най – сигурният начин да се спре разпространението на вируса. Лично бих препоръчала да се премине на дистанционно обучение на учениците или да им се даде ваканция. В крайна сметка здравето е приоритет, подчерта д-р Бацелова.

Интервюто на Антония Попова с д-р Христиана Бацелова е в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10