"Ние не може да сме само лекари, ние сме и хора“. Така студентът по медицина от МУ Пловдив Дейвид Брандт завършва разказа си за едно от дежурствата му в ковид-отделението на УМБАЛ "Каспела". В него се е наложило да помага и в ОАИЛ, където е имало смъртен случай.
„Това са много неприятни неща, то човек не може да свикне с тази гледка. Много е емоционално“ - обяснява шестокурсникът. А имунизацията срещу човешката болка, по думите му, е разговорът между колегите.
"В момента 13-14 студенти по медицина работят като доброволци в същото ковид-отделение, но има много и в другите университетски болници", разказа Дейвид. Самият той не е свалял престилката на стажант-лекар в подкрепа на медиците, които лекуват хора с коронавирус, от миналия септември.
„От тогава няма голяма разлика. Пациентите са си пациенти. Трябва повече внимание да им се обърне, защото хората се страхуват“ – обясни младежът, който идва в Пловдив от Германия, заради обучението по медицина.
Българският му е отличен, благодарение на майка му, която е българка. Разказва, че още в началото на студентството си е искал да стажува, но не си е представял, че ще е по-рано и в по-опасно от обичайните отделения. По думите му, тук васкинираните се различават от неваксинираните още по симптомите.
„В момента са 30 човека, преди 2 дни изписахме 10, но после отново има нови“, обяснява Дейвид. В смените си той минава с докторите на визитация, проверява сатурацията на пациентите, разговаря с тях, като обръща повече внимание на нуждаещите се от кислородотерапия, проверява кръвните показатели. Помага както на сестрите със сестрински манипулации, така и на санитарките, когато се наложи:
„Работата е страшно много, почти не можем да смогваме понякога. Когато отделението е пълно, се е случвало да имам мазоли след смяна, защото почти нон стоп съм на крак“ - споделя. Категоричен е, че хората трябва да се ваксинират. Самият той е с бустерна зона. Надява се, че с увеличение на ваксинираните, кризата с коронавируса ще отмине.
А бъдещето си вижда като кардиолог. За него, казва, че работата в ковид отделението му е помогнала много. Уроците, които е научил като човек пък, са, че трябва да се държи възпитано с пациентите.
"Като завърша, ще се върна в Германия при семейството си. Щастлив съм, че съм учил в пловдивския Медицински университет, той е изключително добър" - завършва Дейвид Брандт, засега още стажант-лекар и доброволец в ковид отделение, а след няколко месеца и доктор.
Цялото интервю с него може да чуете в звуковия файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..