Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ние не може да сме само лекари, ние сме и хора

Меици от УМБАЛ "Каспела" - архив
Снимка: FaceBook/УМБАЛ Каспела

"Ние не може да сме само лекари, ние сме и хора“. Така студентът по медицина от МУ Пловдив Дейвид Брандт завършва разказа си за едно от дежурствата му в ковид-отделението на УМБАЛ "Каспела". В него се е наложило да помага и в ОАИЛ, където е имало смъртен случай. 

„Това са много неприятни неща, то човек не може да свикне с тази гледка. Много е емоционално“ - обяснява шестокурсникът. А имунизацията срещу човешката болка, по думите му, е разговорът между колегите. 

"В момента 13-14 студенти по медицина работят като доброволци в същото ковид-отделение, но има много и в другите университетски болници", разказа Дейвид. Самият той не е свалял престилката на стажант-лекар в подкрепа на медиците, които лекуват хора с коронавирус, от миналия септември. 

„От тогава няма голяма разлика. Пациентите са си пациенти. Трябва повече внимание да им се обърне, защото хората се страхуват“ – обясни младежът, който идва в Пловдив от Германия, заради обучението по медицина.

Българският му е отличен, благодарение на майка му, която е българка. Разказва, че още в началото на студентството си е искал да стажува, но не си е представял, че ще е по-рано и в по-опасно от обичайните отделения. По думите му, тук васкинираните се различават от неваксинираните още по симптомите. 

„В момента са 30 човека, преди 2 дни изписахме 10, но после отново има нови“, обяснява Дейвид. В смените си той минава с докторите на визитация, проверява сатурацията на пациентите, разговаря с тях, като обръща повече внимание на нуждаещите се от кислородотерапия, проверява кръвните показатели. Помага както на сестрите със сестрински манипулации, така и на санитарките, когато се наложи: 

„Работата е страшно много, почти не можем да смогваме понякога. Когато отделението е пълно, се е случвало да имам мазоли след смяна, защото почти нон стоп съм на крак“ - споделя. Категоричен е, че хората трябва да се ваксинират. Самият той е с бустерна зона. Надява се, че с увеличение на ваксинираните, кризата с коронавируса ще отмине. 

А бъдещето си вижда като кардиолог. За него, казва, че работата в ковид отделението му е помогнала много. Уроците, които е научил като човек пък, са, че трябва да се държи възпитано с пациентите. 

"Като завърша, ще се върна в Германия при семейството си.  Щастлив съм, че съм учил в пловдивския Медицински университет, той е изключително добър" - завършва Дейвид Брандт, засега още стажант-лекар и доброволец в ковид отделение, а след няколко месеца и доктор.

Цялото интервю с него може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18