Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И Карлово "затяга колана" заради скъпия ток

Поставят фотоволтаици на болницата

И община Карлово активира план за икономии, като започна от намаление на уличното осветление. А за трайно решаване на проблемите със скъпия ток в общинската МБАЛ „Д-р Киро Попов“, местният парламент гласува поставянето на фотоволтаици на покрива ѝ.

Болницата започва годината с три пъти по-високи сметки за отопление в сравнение с предходния декември. За ток ще трябва да плати 34 677 лева, а за газ – 19 065 лева. С около 300 % по-високи сметки за електричество е ицялата община Карлово, съобщи зам. Кметът Данка Зидарова-Люртова.

С около 300 % по-високи сметки за електричество е и цялата община Карлово: „При приемането на новия бюджет – изчакваме държавния първо, и след това ще е нашият – ние трябва да заложим малко под 2 млн. лева само за електроенергия през годината. 150 хил. лева е сметката ни за декември за общинските административни сгради и уличното осветление в цялата община“ - допълни Люртова.

В момента общината прави разчети и активира план за икономии: "Обсъждаме как осветлението може да се направи да свети през лампа, в каква част да ги изключваме от 11 до 5 сутринта.“ Продължава подмяната на старите и енергоемки осветителни тела с икономично LED осветление. По кметства се проверяват и неправомерно включени консуматори към електрическото захранване.

И ако това са мерки в краткосрочен план, то трайно решение на проблема с цените за отоплението местният парламент в Карлово вече гласува за общинската болница, като учреди възмездно право на строеж за изграждане на фотоволтаична електрическа централа върху покрива ѝ.

„Това, което фирмата ни уверява е, че ще се спестят може би между 30 и 40% благодарение на изградената система“ - посочва Люртова.

Освен централата върху покрива на болницата „Д-р Киро Попов“, над първите три неинвалидни места на паркинга до нея ще бъде изграден навес с две зарядни станции за електромобили. Сумата, която инвеститорът ще внесе в община Карлово за отстъпеното право на строеж за фотоволтаичната централа, ще се вложи в дейности по енергийна ефективност на лечебното заведение. А то ще получава електроенергия на преференциални цени.

Репортаж с подробности може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54