Каква е ситуацията в най-голямата болница в Южна България – УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив разказва заместник – директорът по административни и икономически въпроси доц. Момчил Мавров.
Само за първия месец на тази година сметките за ток на болницата са 421 342 лв. с ДДС. В сравнение със същия период на миналата година цената е скочила над два пъти.
Тогавашната цена от 168 лв. за мегават/час електроенергия с малки отклонения се е задържала до октомври 2021 г. Оттогава, до края на годината рязко скача до 281 лв. без ДДС, а този януари тя вече е 397 лв. за мегават/час.
Освен това лечебницата купува тока на различна цена във всеки един час от денонощието, понеже тя постоянно варира на енергийната борса.
Засега болницата може да си поеме сметките със собствени средства. Докога ще е така – можем само да гадаем, коментира доц. Мавров. По думите му обаче, ако тази нтенденция обаче продължи, ще се наложи да се посегне към средствата за инвестиции.
Все още е рано да се прогнозира как ще се развият нещата, тъй като не знаем при тази динамика, каква ще е цената дори за седмица напред. Не се знае докога може да издържи болницата. Възможностите за икономии на болниците поначало са маллки – няма как да се ограничи потреблението на електричество главно заради болничната техника - категоричен е административният шеф на УМБАЛ "Св. Георги".
Няма опасност да се стигне до ограничаване на лечебната дейност. Високата цена на тока няма да повлияе и на качеството на лечебня процес.
Държавата компенсира с 110 лв. на киловат час – 174 хил. лева за октомври и ноември. За декември и януари все още не е е получена компенсаторна сума. Тази техника все пак е само временно решение.
Ако цените продължат да растат, възниква необходимост от поскъпване на клиничните пътеки. Инфлацията също е нараснала чувствително, което също е довод за увеличено финансиране на пътеките, смята доц. Момчил Мавров.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..