Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скъпият ток няма да затвори УМБАЛ "Св. Георги"


Безпрецедентно високи сметки за ток затрудниха не само общинита, но и болниците.

Каква е ситуацията в най-голямата болница в Южна България – УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив  разказва заместник – директорът по административни и икономически въпроси доц. Момчил Мавров.

Само за първия месец на тази година сметките  за ток на болницата  са 421 342 лв. с ДДС.   В сравнение със същия период на миналата година цената е скочила над два пъти.

Тогавашната цена от 168 лв. за мегават/час електроенергия с малки отклонения се е задържала до октомври 2021 г. Оттогава, до края на годината  рязко скача до  281 лв. без ДДС, а този януари тя вече е 397 лв. за мегават/час.

Освен това  лечебницата купува тока на различна цена във всеки един час от денонощието,  понеже  тя постоянно варира  на енергийната борса.

Засега болницата може да си поеме сметките със собствени средства.  Докога  ще е така – можем само да гадаем, коментира  доц. Мавров.  По думите му обаче, ако  тази нтенденция обаче  продължи, ще се наложи да  се посегне  към средствата за инвестиции. 

Все още е рано да се прогнозира как ще се развият нещата, тъй като не знаем  при тази динамика, каква ще е цената  дори за седмица напред.  Не се знае докога може да издържи болницата.  Възможностите за икономии на болниците поначало са маллки – няма как да се ограничи потреблението на електричество главно заради  болничната техника - категоричен е административният  шеф на УМБАЛ "Св. Георги". 

Няма опасност да се стигне до ограничаване на лечебната дейност. Високата цена на тока няма да повлияе и на качеството на лечебня процес. 

Държавата компенсира  с 110 лв. на киловат час – 174 хил. лева за октомври  и ноември. За декември и януари  все още не  е е получена  компенсаторна сума.  Тази техника все пак е само временно решение.  

Ако  цените  продължат  да растат,  възниква необходимост от поскъпване на клиничните пътеки. Инфлацията също е нараснала чувствително, което също е довод за увеличено финансиране на пътеките, смята доц. Момчил Мавров. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Доналд Тръмп и Шенген са сред знаковите думи на 2024-та година

Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на  платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха тези..

публикувано на 20.01.25 в 16:04

От днес започва периодът на реализъм в мандата на Тръмп

Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18

Капана на историята

В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..

публикувано на 20.01.25 в 10:15