Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студените лекарски кабинети - следствие от скъпия ток

Ако скоро ви се е налагало да влизате в лекарски кабинет, сигурно ви е направило впечатление, че не е добре отоплен. Или пък работното време на джипито ви е намалено. Това са само две следствия на скъпите сметки за ток, които медиците са платили, за да упражняват в кабинет практиката си.

Според общото наблюдение на д-р Костадин Сотиров – председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив, джипитата или пестят тока и кабинетите им не са добре отоплени, или намаляват работното си време.

Как се справят Диагностично-консултативните центрове, които имат различни дейности и отделно отдават под наем кабинети на общопрактикуващи лекари. Според д-р Валентина Костуркова, управител на ДКЦ-2, срещу бившия ресторант „Стадиона“, наемите на кабинетите няма да скочат, тъй като скоро са били вдигани от 7 до 10%.

Тъй като проблемът с високите сметки за ток е общ за всички медицински заведения, шефът на общинското здравеопазване д-р Калин Калинов свиква в четвъртък всички ръководители на здравни заведения, които да представят своите възгледи за нормалното им функциониране в условията на тези цени на тока.

„Над три пъти са скочили сметките за ток за месец декември, сочат всички отчети, които съм поискал от ръководителите“ – заяви д-р Калинов.

Според д-р Калинов трайното решение на проблема е с повишаване на цените на медицинските дейности.

Става ясно, че проблемът не е на общинско, а на държавно ниво и правителството и парламентът трябва да се намесят, за да повишат цените на медицинските дейности, включително и на клиничните пътеки.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45