Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделци бият тревога за бъдещето на сектора

Снимка: Радио Пловдив, Антоанета Петричанска

Рязкото увеличение на минималните осигурителни прагове ще вкара в сивия сектор още повече дребни земеделски производители. Това предупреди председателят на партия „Обединени земеделци“ Петя Ставрева. 

Тя посочи, че вдигането на месечния осигурителен доход със 70 % от 420 на 710 лева ще е непосилно за фермерите. „Обединени земеделци“ настояват тези прагове да се повишат до не повече от 500 лева за малките земеделски производители. Това са тези, чиито среден производствен обем е до 25 хиляди лева, обясни Петя Ставрева. По думите й, за средните и големите стопанства е справедливо минималният осигурителен праг да е 710 лева, а на работещите в животновъдните стопанства трябва да се даде възможност да се осигуряват за втора категория труд по техен избор.

„Обединени земеделци“ предлагат ДДС за хранителните продукти да стане 9% и това е необходима мярка в условията на икономическа криза, пандемия и растящи цени на горивата, заяви  лидерът на партията Петя Ставрева. Тя посочи, че в целия Европейски съюз България е почти единствената държава, в която ДДС за храните е 20%. В повечето страни тази ставка е до 10%, а има държави, в които храните са освободени от ДДС, каза Ставрева.

По повод призива на Брюксел за борба с олигархичните структури и злоупотреби с евросубсидии „Обединени земеделци“ настояват да се направи реална проверка с 10-годишна давност за свързаност по търговския закон за разпоредителни сделки със земи и капитал и за измами на всички, които кандидатстват за директни плащания и по мерките за подпомагане по програмата за развитие на селските райони. Петя Ставрева посочи, че подкрепят въвеждането на горна граница за субсидиите до 100 000 евро за най – големите земеделски стопанства.

Тези искания ще бъдат изпратени до земеделското министерство и комисията по земеделие в Народното събрание с настояване за спешни срещи и търсене на решения на проблемите, посочи председателката на партия „Обединени земеделци“ Петя Ставрева.

Репортажът по темата е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56