Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Белащица са "леко ядосани" на Община Родопи

"Винаги сме мислели, че базата за преработка на първично добит материал от кариерите над Белащица са част от концесията. Не сме предполагали, че след като изтече договорът на концесионера, базата ще продължи да работи".

Това коментира в интервю за Радио Пловдив Лидия Гимишева, която е общинска съветничка в ОбС - "Родопи" и живее в Белащица.

Тя допълни, че жителите на селото са "леко ядосани на община Родопи", тъй като през годините не са взели мерки. "Вчера при протестиращите на пътя дойдоха заместник-кметът и екологът на общината, но нито говориха с медиите, нито се срещнаха с министър Борислав Сандов. Не направиха нищо конкретно, само казаха, че всеки сигнал, подаден от хората, е препратен към съответните институции, като една пощенска кутия", обясни Лидия Гимишева. 

"Никакви ефективни действия не бяха предприети от община "Родопи" през годините. Колко пъти сме настоявали за намеса, за актуализиране на документите. Това не е обходен път, а кариерата е на 300 м от къщите в Белащица. За нас местната власт не работи ефективно!", подчерта общинската съветничка. 

Лидия Гимишева допълни, че имат надежда, че нещата ще се променят в лицето на екоминистър Борислав Сандов, който снощи дойде на място и се срещна с протестиращите. 

По думите й складираното количество добит камък от кариерите е огромно. 

"Като общинска съветничка ще изискам всички документи за трошачно-сортировъчната инсталация и защо тя е работила през годините без необходимата оценка за въздействие върху околната среда", допълни Гимишева.

Цялото интервю на Неда Велкова с Лидия Гимишева е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56