Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Институционалното боричкане бави реформите в държавата

Институционало изнудване – така президентът  Румен Радев нарече привикването в прокуратурата  на премиера  Кирил Петков. Според анализатори, такова институционално изнудване обаче се упражнява и от партиите, искащи смяната на главния прокурор  Иван Гешев.

Как изглежда този конфликт - коментира  доц. д-р Христо Паунов, преподавател по конституционно право в Юридическия факултет на ПУ “П. Хилендарски”

Динамична и заредена с напрежение тема.  Това "ритане по кокалчетата" донякъде е очаквано – свидетели сме как новите управляващи искат да прокарат  сериозни реформи, които ще засегнат  предишното статукво. Ставащото не е неочаквано.  За съжаление, това може да доведе до забавяне на други, много по-важни процеси в управлението на държавата. Покрай това, така се отклонява общественото внимание от щекотливите проблеми на момента.

С решението на КС, че след като правосъдният министър може да отправя номинация за поста на главния прокурор и председатели  на двете върховни съдилища, се приема, че също така има правото и да иска тяхното отстраняване при наличие на законови основания. 

Какви са опциите оттук нататък?

И това решение беше очаквано. Но се създаде излишно напрежение, след като пленума на ВСС директно отхвърли  това искане като недопустимо,  без дори да го разгледа. Това всъщност преля чашата, защото този орган трябваше да разгледа и обсъди искането, и след това да се произнесе - коментира Христо Паунов. 

Ситуацията обаче не трябва да се бърка прибързано - че след това решение на КС едва ли не правосъдният министър вече може директно да „уволни“ главния прокурор. 

В едно бъдещо подобно искане вече ще трябва да се изтъкнат всички законови основания за освобождаването на главния обвинител, подплатени с безспорни  факти и тогава вече пленума на ВСС ще бъде длъжен да ги разгледа по същество.  

Надеждите за цялостна съдебна реформа са тя да не се ограничи само до отстраняването на главния прокурор.  

А да се прецени внимателно, колко от тази реформа може да се извърши с промени на текущото законодателство и каква част от нея може да се постигне чрез промени в Конституцията.

Обществото настоятелно  очаква  отговори на много въпроси, изникнали  в публичното пространство от много години - подчерта експертът по конституционно право. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20