Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Институционалното боричкане бави реформите в държавата

Институционало изнудване – така президентът  Румен Радев нарече привикването в прокуратурата  на премиера  Кирил Петков. Според анализатори, такова институционално изнудване обаче се упражнява и от партиите, искащи смяната на главния прокурор  Иван Гешев.

Как изглежда този конфликт - коментира  доц. д-р Христо Паунов, преподавател по конституционно право в Юридическия факултет на ПУ “П. Хилендарски”

Динамична и заредена с напрежение тема.  Това "ритане по кокалчетата" донякъде е очаквано – свидетели сме как новите управляващи искат да прокарат  сериозни реформи, които ще засегнат  предишното статукво. Ставащото не е неочаквано.  За съжаление, това може да доведе до забавяне на други, много по-важни процеси в управлението на държавата. Покрай това, така се отклонява общественото внимание от щекотливите проблеми на момента.

С решението на КС, че след като правосъдният министър може да отправя номинация за поста на главния прокурор и председатели  на двете върховни съдилища, се приема, че също така има правото и да иска тяхното отстраняване при наличие на законови основания. 

Какви са опциите оттук нататък?

И това решение беше очаквано. Но се създаде излишно напрежение, след като пленума на ВСС директно отхвърли  това искане като недопустимо,  без дори да го разгледа. Това всъщност преля чашата, защото този орган трябваше да разгледа и обсъди искането, и след това да се произнесе - коментира Христо Паунов. 

Ситуацията обаче не трябва да се бърка прибързано - че след това решение на КС едва ли не правосъдният министър вече може директно да „уволни“ главния прокурор. 

В едно бъдещо подобно искане вече ще трябва да се изтъкнат всички законови основания за освобождаването на главния обвинител, подплатени с безспорни  факти и тогава вече пленума на ВСС ще бъде длъжен да ги разгледа по същество.  

Надеждите за цялостна съдебна реформа са тя да не се ограничи само до отстраняването на главния прокурор.  

А да се прецени внимателно, колко от тази реформа може да се извърши с промени на текущото законодателство и каква част от нея може да се постигне чрез промени в Конституцията.

Обществото настоятелно  очаква  отговори на много въпроси, изникнали  в публичното пространство от много години - подчерта експертът по конституционно право. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ден на отворените врати за децата на КЦМ

За втора поредна година Холдинг КЦМ 2000 организира Ден на отворените врати за децата на голямата фамилия. По думите на пиара Веселина Балтова, изборът на дата не е случаен. Точно преди десет години на днешния 15 юли 2014г. в Новия оловен завод на КЦМ е получен първият разтопен метал. Това е и кулминацията на уникалния проект за Технологично..

публикувано на 15.07.24 в 17:18

Забавянето на втория мандат е иновативно и смислено решение

Сложната политическа ситуация изисква сложни иновативни решения и отлагането на връчването на втория мандат, което поискаха от ПП- ДБ от президента, е разбираемо. Поради това, че те неочаквано се оказа втори сега имат време да преценят какво искат и какви ще политиките им в новата ситуация, коментира докторът по социология Венелин Стойчев. Такова..

публикувано на 15.07.24 в 12:11

4-ти ден в битка срещу огнената стихия в Калояново и Хисаря

Пожарът между Калояново и Хисаря е овладян и нощта е преминала спокойно.   Заради тлеещите огнища и очакваните високи температури обаче на мястото остават екипи на пожарната, служители на Горското стопанство, военнослужещи и доброволци.  През нощта в района на селата Иван Вазово и Михилци са разположени няколко екипа на..

обновено на 15.07.24 в 11:17

Община Пазарджик се сдоби с още дългове

Община Пазарджик е получила иск за 5 млн. 780 хил. лева от Арбитражен съд заради неплатени фактури към оператора за депониране на отпадъци за времето от юли до ноември 2023 година. Това съобщи на извънредна пресконференция кметът на Пазарджик Петър Куленски.  Той обясни, че претендираната неустойка за просрочие е по анекс към договор от..

публикувано на 12.07.24 в 15:10

Сим Алексиев в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“  ни гостува  галеристът и съсобственик на галерия „Възраждане“ Сим Алексиев.  Роден е в София, но със семейството си идва да живее в Пловдив  още в ранна детска възраст.  Сим Алексиев пише и поезия. Неговата дебютна книга „Градът -  градя и руша“ излезе през 2006 г., но с писане се занимава от 10..

обновено на 12.07.24 в 14:51