Вчера министър Бойко Рашков обяви, че малко над 5 млн. лв. отиват за ремонт на пътя до село Триград, който се срути след наводненията през м. декември. По- късно пресцентърът на МВР коригира министърът, като уточни, че за конкретния проект сумата всъщност е 1. 5 милиона лева, а петте милиона са разпределени между две области - Смолянска и Благоевградска област, които имат щети от пороите.
Днес областният управител на Смолян Емил Хумчев уточни пред Радио Пловдив, че „От тези 5 милиона лева за Смолянска област са малко над 2 милиона лева".
Споменатите вече 1,5 млн. лв. са за спешен ремонт на 3 компрометирани участъка от пътя Тешел – Триград“ и останалите за покриване на спешните ремонти, които са направили Смолян, Рудозем, Златоград, Мадан и Борино и Чепеларе.
„Има още около 160 000 лв. за подпорни стени в общините Борино и Рудозем, но те ще изчакат приемането на бюджета през следващите дни“, обясни той.
Чакат се средства, макар и в по-малък размер, и за общините Златоград, Мадан и Смолян за вече извършени дейности по възстановяване на засегнати участъци от наводнението.
„Получаваме около 10 % от поисканите средства за последиците от наводненията в областта“, каза още Емил Хумчев.
Най-спешно трябва да се ремонтира пътят за с. Триград, тъй като още е откъснато от света, а и общо 3 села са засегнати. Има избран изпълнител – това е фирма „ИСА 2000“, сега тече срокът за евентуално обжалване.
„Надяваме се до старта на сезона 1 май пътят за Триград да е готов“, каза областният управител.
По-рано жители на Триград обявиха в събота мирен протест, на който да настояват за спешен ремонт и на други обекти в района.
„Нямаме притеснения относно протеста, нека да изразят своите искания. Ще се съобразим, доколкото можем, с тях“, допълни областният управител на Смолян.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с Емил Хумчев е в прикачения файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..