"Нека на края на годината измерим инвестициите, защото едно са приказките, а друго са реализиранети проекти. По моя сметка, която различна от тяхната, в края на годината вървим към харчене на 69 милиарда лева", изчислява Василев.
По думите му в момента се държим като семейство, което преди Коледа взима потребителски кредит без да мисли, ще изиграем ролята на "Господин за един ден", много бързо ще изхарчим парите и ще задлъжнеем с 10 млрд. за една година.
Николай Василев обобщи, че свикваме да живеем с все повече дългове и харчове.
Между 2000 и 2008 година са били годините на най- голям растеж на българската икономика до 6%, изпреварващ дори този в Европа. Сега целият свят расте и се развива, а ние харчим безогледно и постигаме ръст от едва 4.8%. Ами че то бе никакъв дефицит ще постигнем пак толкова. Защо харчим отгоре, след като пак ще постигнем същото, пита Василев.
Неговият отговор е, че в момента ни управлява поколение политици, които не са злонамерени, но искрено вярват, че правилният модел на развитие на икономиката не е спестовността и финансовата дисциплина. Те вярвят, че колкото повече десетки милиарди раздадат, толкова по- добре за всички. Това работи за 5 минути, когато човек изпада в излюзията, че ще бъде много популярен, а всъщност нито едно правителство не е преизбирано, защото харчи.
Николай Василев определи като проблем заложената актуалицация на бюджета в средата на годината и прогнозира, че предстои ново увеличение с милиарди. Той напомни, че и досега никой не знае за какво са били похарчени 9 милиарда лева в края на миналата година.
По думите му желанието "сега да живеем добре", без да се интересуваме колко задлъжняваме, е неправилно. Така са разсъждавали и гръцките политици, и венецуелските политици и резултатът винаги е един и същ.
"И Виденов така е говорил, повярвайте", каза в заключение Николай Василев.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..