Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да се направи максималното за основното ограмотяване

Пламена Николова - Национална мрежа за децата
Снимка: Уеб сайт, Национална мрежа за децата

„Проблемът с българския език и четенето е много голям, за съжаление" Това посочи Пламена Николова, директор "Политики за децата" в Националната мрежа за децата като един от големите проблеми на образованието в момента. "Трябва да се направи максималното за основното ограмотяване. Трябва да бъде подкрепено това усилие в местата и сред общностите, в които не се говори български“ - допълни Николова. 

В интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив тя коментира новия модел на оценяване в училищата, което образователното министерство иска да задейства. В него ключов критерий се планира да е напредъкът, който показват учениците в различните етапи на своето обучение.

„Необхдима е обективна система, която да измерва всеки напредък в едно училище“ - призна тя и посочи със съжаление, че това не го правят националните външни оценявания. Затова определи като "очаквано" и "добро" решението за новия модел.

„Големият въпрос е как ще се случи на практика това“ – подчерта, обаче, Николова и зададе още въпроси. Сред тях: „Реално ли ще оценим как училищата подпомагат децата? Дали ще гледаме дали те действително са грамотни, според външни измервания и оценявания, или ще гледаме къде се пишат повече шестици?“

Според Николова, средата в училищата е много различна заради диспропорциите в развитието на регионите у нас и това трябва да се има предвид при новия модел. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Радостина Александрова

Оропуче не е нов вирус, хората да не се паникьосват

Промените в климата, обезлесяването на природата не остават без последствия за хората, независимо че здравните експерти отхвърлят пряката връзка между тях и здравето ни. След агресията на Ковид -19, сега СЗО предупреждава за активизиране на някои стари вируси, но се появяват и нови, за които не сме добре информирани. Каква опасност крие..

публикувано на 21.08.24 в 10:52

Гражданите гласуват за играчи срещу системата

"Няма опасност за държавността, защото дори и с конституционните промени няма вероятност страната да остане без действащо Правителство. Или ще продължи действието на Правителството на Димитър Главчев, или ще се намери процедура за избор на ново. Президентът обаче в тази ситуация умело демонстрира слабостите на промените в Конституцията и затова се се..

публикувано на 21.08.24 в 10:47

Нов проект подкрепя деца със специфични потребности

Днес стартира нов проект „Помогни ми да се справя сам“, който е насочен към деца със специфични образователни потребности в Пловдив. Той е на Лицензиран Монтесори център „Първи стъпки“ и ще предоставя безплатни услуги за децата от квафилицирани специалисти в различни области. „Работата с деца със специфични образователни подребности..

обновено на 20.08.24 в 10:39

Рано е да се говори за конституционна криза

Все още е рано да се говори за конституционна криза. Въпреки странната ситуация, все пак сме в полето на действие на конституцията.  Това коментира конституционалистът доцент Христо Паунов по повод отказа на президента Румен Радев да подпише указа за служебния проектокабинет на Кожарева. Доц. Христо Паунов припомни, че след промените в..

публикувано на 20.08.24 в 10:35
Атанас Славов

Конституционна криза няма, Радев упражни свое правомощие

Смятам, че не е налице конституционна криза. Защото президентът упражни своето правомощие по Конституция да не подпише и да не издаде указ за назначаване на служебно правителство, тъй като не е съгласен с предложения състав. В тази хипотеза президентът има право да не подпише указа. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио..

публикувано на 20.08.24 в 10:08