Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Артефакти от Пловдив участват в обща изложба в София


За петнадесета поредна година Националният археологически институт с музей, с подкрепата на още 20 музея, ще представят на 15-ти февруари изложбата „Българска археология“. Тя представя най-интересните и впечатляващи открития и проучвания от изминалия активен археологически сезон. 

Сред експонатите са златни, сребърни и бронзови украшения, изящни керамични антропоморфни фигури и съдове, колективни находки от сребърни и бронзови монети, сечива и оръжия, и много други. Включени са 40 обекта, илюстриращи развитието на културите в днешните български земи от палеолита (над 100 000 години преди наше време) до Средновековието.

Археологическият музей в Пловдив ще представи в общата експозиция находките от Небет тепе и откритите три артефакта от спасителни разкопки върху частен имот до площад "Шахбазян",  разказа пред Радио Пловдив археологът Елена Божинова. 

При спасителните разкопки е открит уникален кантар, какъвто до момента не е намиран у нас. По вътрешната му страна има изображения на крокодил. Находката е от римско време 2-3век. Вторият експонат е изображение на мъж, вероятно гражданин на Филипопол. Малката красива бронзова фигура е много добре запазена  и прецизно изработена.

Третият обект са съдове за дестилация от Средновековието, като се предполага, че са от 12-ти век. Археолозите предполагат, че в района е имало голямо тържище, тъй като са открити монети и складови помещения. Точно в тях са намерени и съдовете за дестилация, като един от тях ще бъде показан и в София. "Тези съдове не са големи, като е възможно в тях да са дестилирани парфюми или лекарства, но проучванията продължават", каза Божинова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проф. Николай Гочев представя книгата си "Историософия"

Тази вечер в клуб „Петното“ в присъствието на автора проф. Николай Гочев ще бъде представена книгата му „Историософия“.   Модератор на срещата е Александър Секулов. Книгата „Историософия“ на проф. Гочев засяга различни теми, свързани с цивилизацията: етноси-нации-народи, античната тъга, езическите писатели, античността и злото, държавите..

публикувано на 11.02.25 в 10:31

"Кехлибарени сънища" на Костадин Жиков в Пловдив

Изложба живопис на Костадин Жиков се открива в пловдивската галерия „Възраждане“.  Художникът е нарекъл експозицията си „Кехлибарени сънища“ заради преобладаващата цветова гама, която доминира в картините му.  Освен пейзажите в охра, митологичните герои също не са чужди за автора, като в творчеството му могат да бъдат открити фигурите на..

публикувано на 11.02.25 в 07:03

С Влади Въргала- зад кулисите на театъра и киното

В Клуб "Неделя"  посрещнахме всенародния любимец Владислав Карамфилов - Въргала, който предпримиерно  открехна завесите на театрално- вариететния спектакъл "Зад кулисите". Влади Въргала  сподели от първа ръка за работата по спектакъла и вълненията преди премиерата на 11 февруари в театър "Сълза и смях". "Зад кулисите" е драматичен вариететно-..

публикувано на 10.02.25 в 15:55

Карлово поиска композицията "Изповедта на Апостола"

Кметът на Карлово Емил Кабаиванов и председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров поискаха мултимедийната дигитална експозиция „Изповедта на Левски“ да бъде преместена от столичната галерия „Квадрат 500“ в Карлово. В писмо до министъра на културата Мариан Бачев те предлагат след закриването й в галерията, което ще стане в края на този месец,..

публикувано на 10.02.25 в 15:04
Панайот Панайотов, в средата на снимката

Искам ДПХ да възвърне славата си на най-старото в България

Минутите за култура са за артсъбитията в Пловдив, разговаряме с новия председател на Дружеството на пловдивските художници - Панайот Панайотов . Той разказва за голямата им графична изложба и за предстояща експозиция в Културния център на Радио Пловдив, в края на февруари. Дружеството на пловдивските художници представя второто издание на..

публикувано на 10.02.25 в 10:29