До къде може да стигне конфликта НАТО - Русия и какви могат да бъда последствията за страната ни - говорим в програма "Точно днес" със Симеон Николов –дипломат, експерт по международна сигурност, бивш заместник-министър на отбраната през периода 2005 – 2008 г, член на УС на Българското дипломатическо дружество. Разговор преди Консултативния съвет за национална сигурност - "Рискове и заплахи за националната сигурност на Република България. Състояние на Въоръжените сили. Необходими мерки", който ще се проведе при президента Румен Радев.
Твърди се, че дипломацията е изкуство – на възможното. Но тя е преди всичко алтернатива – на войната.
Според Николов за съжаление в момента сме по-близо до войната, но всички очакванията са, че дипломацията ще направи каквото е необходимо и няма да се стигне до военни действия.
Проблемът е, че нещата се придвижват твърде бавно, тромаво и вторият проблем е, че и двете страни са твърде безкомпромисни , твърде малко склонни на отстъпки, макар че и двете страни си дават ясно сметка, каква ще бъде цената както за Русия, така и за Запада. И тук вече е умението, да можем да прочетем каква е истинската загриженост. От една страна НОТО и европейските страни не могат да се откажат от своите принципи, че всяка страна избира сама съюза в който иска да членува, че не можем да допуснем отново зони на влияние, да се върнем назад във времето. Но от друга страна не се проявява и разбиране към тревогите на Русия, а те също са основателни, тъй като в момента остана само един договор, който е валиден - това договора "Старт", докато всички останали договори по един или друг начин, по едно или друго време, двете страни се оттеглиха и това е твърде рисковано. Освен това има споразумения, които не бяха спазени и Русия с основание се тревожи за своята сигурност. Въпросът е нещата да се договорят така, че и двете страни да запазят лице. Да представят компромисите си за успех и да се стигне до конкретни решения. Аз смятам, че натам вървят нещата макар и с големи затруднения. Но от тук нататък ни чака един много дълъг път - това е пътят на възстановяване на договорно правните отношения между Запада и Русия.
Относно КСНС и очакванията експертът по национална сигурност коментира, че нашата позиция е ясна - като член на НАТО , изразили сме своята солидарност и не може да имаме друга позиция.
Той обясни, че през последните години понятието сигурност е много променено.
Силовите операции са 25% от решаване на конфликтите, останалите проценти до 100% зависят от политически, дипломатически, икономически и други фактори, така че когато се обсъждат проблеми на сигурността не само армията трябва да се вземе предвид.
Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..