Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изтеглянето на руските войски е добър сигнал, но само временен

Сблъсъкът Русия - Украйна е резултат от ново преразпределение на силите и преминаването от еднополюсен към многополюсен модел в света. Едно от измеренията на  това преразпределение е кризата в Украйна, смята бившият началник на Отбраната ген. Константин Попов. 

Според него дори и да има дипломатическо решение на конфликта, то ще има временен характер. "Добър е сигналът, че част от руските войски се оттеглят от границата с Украйна, подчерта генералът като припомни и  условието, че силите ще бъдат върнати, ако конфликтът отново се разрасне. 

Неговата позиция е, че липсата на доверие между Русия, САЩ и НАТО е причината да се стигне дотук. "Това доверие беше подкопано и това е причината да виждаме прекомерни искания на Русия" коментира ген. Попов. 

Според него свикването на КСНС от президента Радев по темата е закъсняло. "Призовавах отдавна за свикването на съвета, който да разгледа от една страна ситуацията и българската готовност за реакция на кризата в Украйна и от друга страна - готовността ни за решаването на бъдещи кризи по отношение на въоръжените сили и сигурността ни като цяло", подчерта той.

Бившият началник на Отбраната смята, че разнобоят между институциите в началото на конфликта е бил видим като са положени усилия за намиране на компромис. "За съжаление, когато се правят прекалено много компромиси се получава разноговорене, а в такива моменти трябва да се появи сила и воля на характера", добави Константин Попов. Тезата му е, че КСНС трябва да заседава, но да е ясно, че общите позиции, които се изготвят, нямат задължителен характер. 

Ключово е да се работи за модернизацията на българската армия и да се продължават добрите политики и добрите резултати, твърди още генералът, като обясни, че плановете за сигурността обхващат не само армията, а много други сектори. 

България трябва да отстоява правото, че не трябва да има малки и големи държави, че всяка държава има право да се самоопредели, че срещу всяка агресия трябва да се реагира и да се следва максимата, че  ако искаш мир, трябва да готвиш  за война, смята той.

Според него ЕС е далеч от създаването на свои въоръжени сили. 

Чуйте цялото интервю с ген. Константин Попов в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лоша миризма заради липсваща канализация тормози хората в Брезово

Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма.  Според Добревски преди..

обновено на 16.07.25 в 19:22

ВиК бори сушата в Брестовица... с мониторинг

Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..

публикувано на 16.07.25 в 16:19
Георги Киряков

Протестите срещу прокурорския произвол са за правова държава

Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков.  Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..

публикувано на 16.07.25 в 10:29

2700 заявления за помощ за отопление са подадени в Пловдив

Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...

публикувано на 16.07.25 в 09:08

Таксите за платено висше образование ще се намалят до 40%

Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите.  Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..

публикувано на 16.07.25 в 08:59