Музиката може да възпитава и обогатява децата и какъв по-лесен начин да стигнеш до сърцето на едно дете, ако не чрез любовта, включително към родината и най-светите й образи?
Децата тачат Левски и се прекланят неговото дело от съвсем малки, с вълнение и трепет чакат да научат стихче, да изпеят песен за Апостола, да нарисуват картина.
Това каза в интервю за Радио Пловдив Анита Илиева, учител в Карлово, музикант и автор на песни за Левски, както и художествен ръководител на музикалната школа "Карловойс".
Разговаряме с нея в деня, в който цяла България свежда глава в знак на почит към живота и делото на Апостола на свободата.
"След песента за Апостола, която направихме през 2018 година, като че ли се отприщи вълна, която още по-силно ни мотивира да правим песни за България и за големите й имена. Левски е ярък символ, модел и пример за подражание, свята икона и това особено силно се усеща в родния му град Карлово. Децата неизбежно усещат и попиват този силен дух", споделя музикантката.
Анита Илиева е автор на няколко песни за Левски.
"Първата песен, която написах за Апостола, стана химн на СУ "Васил Левски" в Карлово, по стихове на ученичка. Това бе ключът, който отключи в мене поривът да претворя в музиката, в словата моята емоция", разказва тя.
Песента влезе в учебниците по музика за 4-ти клас, а сега предстои да влезе в специални издания на издателство "Просвета" за работа в детските градини.
"Това за мене е невероятно удовлетворение и гордост, защото "Песента за Апостола" ще достигне до всяко дете в цялата страна. Виждам и чувам, че се пее от децата с голямо удоволствие", споделя Анита Илиева.
Тя е автор и на песента "Кажи ми, горо", която преди 2 години е записана от "Карловойс" и също се превърна в една от най-запеваемите песни за Левски.
Цялото интервю с Анита Илиева е в прикачения файл.
Премиера на новата стихосбирка на Анна Мария Петрова-Гюзелева ще се състои в Дружеството на пловдивските писатели от 17,30 ч. Книгата е озаглавена „Сидхарта-Буда, събуди ни“. Поетесата, журналистка и актриса ще бъде представена от модератора на събитието Живка Аджеларова. Освен на актьорското и хореографското поприще Анна Мария се изявява и в..
„Коледата на Пин и Поли“ е премиерното заглавие на най-добрия куклен театър в България за 2023 г. – Пловдивският. Датата на представянето е 12 декември. Режисьор и автор на пиесата е Евелина Кьосовска. Куклите и сценографията са дело на Виржиния Петкова, Пламен Мирчев – Мирона е композитор на музиката. В актьорския екип на спектакъла са Ламбрети..
Концерт – благодарност, посветен на музиката, щедростта и вдъхновението представя Държавна Опера Пловдив. Проявата ще е в Камерната зала на операта на първия етаж на Дома на културата „Борис Христов“. По време на концерта оркестърът на опрата ще представи новите инструменти, купени благодарение на щедрото дарение на д-р Петко Арнаудов. В..
Дружеството на пазарджишките художници представя тази вечер своята годишна изложба. Близо 30 автори показват своите творби в галерия „Георги Машев“. Традиционно при откриването на това събитие кметът на общината връчва наградите на отличените художници, както и специалната награда на името на Георги Машев. Авторите са 28 на брой и всеки..
Най-мащабният спектакъл в българския театър в последните години – „Одисей“ по Омир от Александър Секулов с режисьор Диана Добрева, ще се играе на сцената на Драматичния театър Пловдив в 50-то си юбилейно представление. Легендарните перипетии на древногръцкия герой по пътя към родната Итака изправиха на крака зрителите в България, Гърция,..