Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеите са в колапс, няма да могат да опазват наследството

Снимка: Божидар Любенов

Националната федерация “Култура“ към КТ „Подкрепа“ призова всички музеи и галерии към ефективни протестни действия и да останат затворени за ден. От синдиката уточниха причината: заради обидните, унизителни и необмислени параметри на средствата, предвидени за развитие на нашите институти в подготвяния за тази година Закон за държавния бюджет

Не можем да се успокоим, защото между обещание и реализирано обещание има голяма разлика, каза в интервю за Радио Пловдив  председателят на Сдружение „Български музеи“ Борис Хаджийски  и директор на Регионалния исторически музей в Пазарджик, коментирайки отпуснатите миналата седмица средства за музеи и галерии. 

Във вторник Любомир Каримански от ИТН и група народни представители от управляващата коалиция предложиха  допълнителни 12 милиона  за увеличение на основния стандарт на национални и регионални музеи и галерии. В петък,  обаче бюджетната комисия реши, че тези 12 милиона лева няма да влязат в музеите, а  ще бъдат прехвърлени към Министерството на културата и ще се отпускат за проекти на музеи и галерии, каза Хаджийски като определи въпросната сума като "висящи пари". 

Ако остане планираното 5-процентно увеличение, то няма да стигне за абсолютно нищо и музеите няма да могат да изпълняват функциите си по опазване на културно-историческото наследство, коментира още Хаджийски. 

Задължени сме да вдигнем заплатите на техническия състав с 9,2 процента,  те ще оберат част от тези пари, а за специалстите нямада останата средства, каза още Хаджийски. Той даде пример и с музея в Кюстендил, където трябва да бъдат изплатени 28 хиляди лева само за обезщетения за пенсионери.  Освен това има мнного други разходи - за природен газ, ел. енергия, стоки, услуги, подръжка на сгради.

Като директор на музей и председател на сдружение "Български музеи"  Хаджийски заяви, че подкрепя абсолютно всички законови действия , които ще доведат до положителни промени. 

Цялото интервю можете да чуете в приказения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57