Военната операция на Русия в Украйна е предварително планирана, с всички хибридни похвати, задействани преди това. До последно се надявах, че няма да се стигне до тук, но войната вече е факт. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Валерий Тодоров, журналист, дългогодишен кореспондент в Москва и бивш директор на БНР.
Целите на Владимир Путин в Украйна
По думите на Валерий Тодоров крайните цели на руския президент Владимир Путин могат да бъдат няколко. "Първата е Русия да наложи контрол върху Донецк и Луганск. Оказва се обаче, че двете области обхващат по-различни, по-свити територии от обявеното, затова се говори, че народните милиции на двете области водят сражения с украинската армия. Друга цел е да се премахне водната блокада на Крим, а третата - демилитализирането на Украйна", смята журналистът.
Възможните решения на конфликта
Засега като че ли са изчерпани дипломатическите решения на конфликта, допълни Валерий Тодоров. "От една страна Западът не прояви достатъчно твърдост към Русия, от друга - оказа прекален натиск, без шанс за компромис. Затова Путин реши, че може да отвърне по същия начин. Да не забравяме, че Русия има много оръжие, и с голям обсег на действие, включително и ядрено".
Според Валерий Тодоров под заплаха е както регионалната, така и световната сигурност. "Дипломатическите коридори са силно стеснени, но преговорите и совалките трябва да продължат", смята той.
Интересна ще бъде реакцията на страните, приятелски настроени към Русия. Явно има и други, политически цели, една от които е да се свали правителството в Киев и президента Володимир Зеленски, каза още дългогодишният кореспондент в Москва.
Българската реакция
Днес българските власти заявиха, че няма непосредствена заплаха за страната ни, но има много българи в Украйна. Освен това военният конфликт се развива на територия, през която минават важни връзки - в стратегическо, енергийно и др. отношение, напомни Валерий Тодоров.
"Със сигурност ще има сериозни икономически последици - скок на цените, инфлация и т.н., но и хуманитарни с много бежанци", каза още той.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с Валерий Тодоров е в прикачения файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..