Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не съм различен, аз съм един от всички

Роза - символ на рядката болест муковисцидоза
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

В Международния ден на хората с редки болести ви срещаме с Даниел Деянов от Смолян. 19 години той живее с болестта муковисцидоза, чийто символ е розата – най-често срещата рядка болест у нас. И е научил, че няма смисъл да се бориш с нещо, което не можеш да промениш. Трябва да го приемеш и единственият смисъл на борбата ти е да трансформираш мечтите си.

"След като завърших училище, се чудех какво да правя с живота си. Записах се в Университет, после започнах да си търся работа, но като се сетих, че от ТЕЛК-овите решения ни дават много проценти инвалидност, се чудех къде ли ще ме вземат на работа. Беше ми много трудно, даже се бях отчаял от живота. Мислех какво да правя, но и на това се намира начин" - споделя момчето.

Късметът му се усмихва, намира работа и 8 месеца вече е шофьор. Казва, че можем да управляваме живота си, когато сме уверени в себе си. Не го е срам от болестта му, но споделя само с близките си приятели за нея. Казва, че те му помагат, предпазват го, напомнят му с приятелски съвет за ензимите, които трябва да вземе. 

Това, което муковисцидоза е променила за него, е всичко, оказва се. "От малък си мечатех да стана военен и да служа в Българската армия, но като пораснах, разбрах, че няма как да се случи. И почна всичко от начало". Сега вече мечатата му е да има по-добър живот. "Ако имаше как да нямам това заболяване муковисцидоза, щеше да е по-добре" - усмихва се. И обобщава съвсем простичко урокът, който добре е научил:

рява да приемем факта. Това е до живот. Просто поддържаме някак здравословно състояние и така. Не съм различен. Не преча на никого, аз съм един от всички. От малък свиря на гайда, спортувам, тренирам". А най-важното за хората на неговите години казва, че е: "Да се държим здраво стъпили на краката, да приемаме нещата такива, каквото са и да се будим с усмивка".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17