Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не съм различен, аз съм един от всички

Роза - символ на рядката болест муковисцидоза
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

В Международния ден на хората с редки болести ви срещаме с Даниел Деянов от Смолян. 19 години той живее с болестта муковисцидоза, чийто символ е розата – най-често срещата рядка болест у нас. И е научил, че няма смисъл да се бориш с нещо, което не можеш да промениш. Трябва да го приемеш и единственият смисъл на борбата ти е да трансформираш мечтите си.

"След като завърших училище, се чудех какво да правя с живота си. Записах се в Университет, после започнах да си търся работа, но като се сетих, че от ТЕЛК-овите решения ни дават много проценти инвалидност, се чудех къде ли ще ме вземат на работа. Беше ми много трудно, даже се бях отчаял от живота. Мислех какво да правя, но и на това се намира начин" - споделя момчето.

Късметът му се усмихва, намира работа и 8 месеца вече е шофьор. Казва, че можем да управляваме живота си, когато сме уверени в себе си. Не го е срам от болестта му, но споделя само с близките си приятели за нея. Казва, че те му помагат, предпазват го, напомнят му с приятелски съвет за ензимите, които трябва да вземе. 

Това, което муковисцидоза е променила за него, е всичко, оказва се. "От малък си мечатех да стана военен и да служа в Българската армия, но като пораснах, разбрах, че няма как да се случи. И почна всичко от начало". Сега вече мечатата му е да има по-добър живот. "Ако имаше как да нямам това заболяване муковисцидоза, щеше да е по-добре" - усмихва се. И обобщава съвсем простичко урокът, който добре е научил:

рява да приемем факта. Това е до живот. Просто поддържаме някак здравословно състояние и така. Не съм различен. Не преча на никого, аз съм един от всички. От малък свиря на гайда, спортувам, тренирам". А най-важното за хората на неговите години казва, че е: "Да се държим здраво стъпили на краката, да приемаме нещата такива, каквото са и да се будим с усмивка".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54