Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След 700 дни с Ковид-19 хората да помнят какво сме минали

Повече деца и млади хора боледуват от Омикрон

Радио Пловдив бе домакин на първата дискусия по проекта „Нашата Европа“ на БНР, който се реализира с подкрепата на Европейския парламент в рамките на инициативата „Конференция за бъдещето на Европа“. Темата бе „Здравните и социални измерения на пандемията от коронавирус у нас и в ЕС“.

Евродепутати, водещи медицински специалисти и студенти доброволци коментира поуките от пандемията от КОВИД-19 и направиха препоръки какво да се промени в системата на здравеопазването.

Заболяването от коронавирусна инфекция изисква комплексно лечение от много лекари специалисти по различни болести, коментира доц. Олиана Бойкинова, началник на Клиниката по инфекциозни болести в УМБАЛ „Св. Георги“. Тя подчерта, че в клиниката се лекуват пациенти със средно тежки и тежки случаи, а голяма част от тях са с хронични болести. „За 2 години през клиниката минаха над 4000 пациенти с тежък КОВИД-19 и доста висок леталитет. Сред придружаващите заболявания са диабет, напълняване, хипертония, онкохематологични заболявания, хронични белодробни, бъбречни и др. заболявания“. 

Какво каза след конференцията доц. Бойкинова за ситуацията в клиниката в началото на март: "Пациентите в болница намаляха, но като клинично протичане няма разлика. Болните са с вариантите Делта и Омикрон. Разпространението на Омикрон е голямо и са засегнати хора, които веднъж са преминали през инфекцията. От 104 болни преди седмица, сега на лечение са 76 пациенти в клиниката. Тя призова хората да останат будни и да помнят какво сме минали."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57