Трети март е свещена и победна дата за България от 144-и години насам. За някои е вдъхновение и преклонение, за други не.
Едно е сигурно обаче, този трети март ще бъде по- различен от всякога, на фона на всичко, което се случва в света.
Все пак, и днес ще се опитаме да направим денят ви усмихнат доколкото е възможно, и ще запазим българският дух с празничната ни програма в предаването „Вход свободен“.
Като начало ще направим всички заедно едно „Пробуждане с хоро“ – традиционната инициатива, посветена на Националния празник на България и организирана от сдружение „Азбукари“ и „Единение Българи за България“. За това шарено събитие говорим с народния певец и солист на ансамбъл „Загоре“ Веско Василев.
За още една пъстра традиция ще ни разкаже и колегата от радио София Антония Каменичка. Тя е не само добър журналист, но и запален родолюбец, и организатор на събитието „Голямото ски спускане със знамена и носии“. Срещата ни с нея е в минутките преди 13:00 в директно включване от връх Снежанка, където освен на страхотна атмосфера, ще чуем и магията на родопските гайди.
Веднага след новините в 13:00, каним в ефир г-жа Катерина Каменова, преподавател в ДГ „Майчина грижа“-Пловдив. За красотата и символиката на българските шевици говорим с нея и за една добра практика на ДГ „Майчина грижа“, проект, с който децата от участват в международен конкурс в гр.Осака, Япония, със цел да популяризират българското културно наследство по света.
А за финал и за разкош ще се качим „Заедно в родопската теснолинейка“ – една традиционна Третомартенска разходка, в която наш гид ще бъде Кристиан Ваклинов, председател на гражданско сдружение „За родопската теснолинейка“.
Бъдете с нас! Започваме точно в 12:00!Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..
Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..
Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история! За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..
В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна дискусиите за това какво да включва споразумението за мир стигнаха и до най-чувствителната част-възможното изпращане на миротворчески сили в Украйна. Европейските страни реагират противоречиво, а днес българският президент каза, че е категорично против изпращане на български войници в..