Връщаме се 144 години назад във времето, за да си спомним уроците на историята. За тях, а също и за интерпретациите им днес, ще говорим със Стефан Шивачев, директор на Регионалния исторически музей в Пловдив.
"Чувствам 3-ти март като празник, като най-българския ден. В крайна сметка тези дискусии за празника не са от днес или вчера, наслушахме се на все по-екзотични причини, а сега се добавя още една, свързана с историческата обстановка", заяви той в интервю за Радио Пловдив.
Стефан Шивачев призова да останем на този ден на плоскостта на историческата наука. "Това е наш, български ден, ден на нашето Освобождение", каза директорът на РИМ, като припомни историческите факти от преди 144 години.
"Основната причина за тази война за нашето освобождение е великият подвиг на българите през пролетта и лятото на 1876 година. По време на Руско-турската освободителна война действа българска армия в лицето на българското опълчение от 12 000 души, като близо 2000 са жертвите. Тази българска армия участва в най-тежките битки. Още 20 000 души участват в помощ на руската армия като разузнавачи, в чети в тила на турската войска", подчерта историкът.
Това са достатъчно основания ние, българите, на 3-ти март с чест, с достойнство да подчертаем нашия принос за нашето Освобождение, заяви Стефан Шивачев.
Той коментира и факта, че Националният военноисторически музей и неговите филиали в страната са затворени в знак на съпричастност към хората в Украйна. "Мисля, че е въпрос на чест и национално достойнство българските музеи да работят днес. Не подценявам войната в Украйна, но не бива да се смесват историята с днешния ден".
Цялото интервю на Антония Попова със Стефан Шивачев, директор на Историческия музей в Пловдив, е в прикачения файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..