Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„За“ и „против“ демонтирането на паметника на Альоша

„За“ и „против“ демонтирането на паметника на Альоша. Този дебат перманентно излиза на дневен ред в Пловдив, още от зората на демокрацията. Пловдивските художници Георги Иванов и Иван Тотев добавят още нови щрихи по темата.

„Паметникът на Альоша свидетелства за един исторически период, който беше характерен с господството на една империя върху нашата страна и населението ни. Альоша е символ на руската окупационна сила. Той е като печат, като дамга, и съответства на историческите реалности от втората половина на 20 век. Но ако посегнем и унищожим този паметник, ние ще покажем само своята слабост като нация. Защото думата паметник е точно това – памет. Като го унищожим, какво ще помним? Паметта е нещо изключително важно и не бива да допускаме разрушението като подход“, каза в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Георги Иванов.

Художникът смята, че мястото на паметника Альоша трябва да бъде определено от пловдивчани чрез референдум, ако се стигне до такъв дебат.

Неговият колега Иван Тотев е категоричен, че паметникът трябва да бъде преместен на друго място.

„Темата е много голяма и заслужава голям дебат, защото премахването на този паметник има много аспекти – символен, културен и исторически. Но аз разглеждам по друг начин този въпрос за паметта. Защото ние не говорим той да бъде взривен и отнесен като парчета, а говорим за демонтаж и преместването му в Музей на социализма, където именно ще изпълнява функциите си на памет, както и много други музейни експонати, но ще бъде лишен от идеологическата си същност“, каза художникът Иван Тотев.

Интервютата с Георги Иванов и Иван Тотев можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Великите европейци - Хайнрих Шлиман, първа част

Хайнрих Шлиман е името на човека, който доказа, че най-красивите приказки на човечеството съвсем не са празни приказки, а истина. Той отиде на Егейския бряг и разкопа своята Троя, с което разкри, че Омир е още по-голям поет, отколкото беше смятан дотогава, показа историята на антична Гърция като още по-прекрасна и още по-трагична, отколкото всички я..

публикувано на 10.07.25 в 12:53

В Смолян се открива 5-ти "Родопи филм фест"

В Смолян започва 5-ти Международен документален „ Родопи филм фест “ (RIFE).  От 10 до 13 юли град Смолян ще бъде домакин на над 50 впечатляващи заглавия от България и света, а входът е свободен. Пътешествието из света на документалното кино се разполага сред красотата и прохладата на Родопите. Фестивалът стартира на 10 юли с филма „Алманахът..

обновено на 10.07.25 в 09:04

"Песента на бързолетите" е новата книга на Емилия Найденова

Жанет 45 издаде новата стихосбирка на Емилия Найденова .   Тя избра да я нарече "Песента на бързолетите" . Редактор на книгата е Аксиния Михайлова, художник - Люба Халева.  Eмилия Haйдeнoвa e poдeнa нa 29 мaй 1992 г. в гp. Coфия. Тя е филолог по образование и специалист по дигитален маркетинг. Създател е на блога "Полети и думи". Нейни..

публикувано на 10.07.25 в 09:00

Изложба на специалните библиотечни сбирки в Археологическия музей

В Археологическия музей в Пловдив ще бъде представена изложбата „100 години специални сбирки на Народна библиотека „Иван Вазов“ , подготвена от екипа на библиотеката по повод вековния юбилей на едноименния отдел към библиотеката през 2021 г. Изложбата разкрива богатството на културната памет, съхранявана в Пловдив, и проследява историята..

публикувано на 10.07.25 в 08:15

Тони Пранджева води творческа работилница за мозайка

Творческа работилница за мозайка ще проведе керамичката Тони Пранджева в Епископската базилика в Пловдив. Художничката ще обучава група деца от 9 до 15 години на мозаечно майсторство. Работилницата има за цел да запознае децата не само с техниката на редене на мозайка, но и с културното наследство на Епископската базилика. „Когато..

публикувано на 10.07.25 в 07:00