От днес е отворен съвместният сайт на "Тракия икономическа зона" и областната администрация в Пловдив, в който се публикуват свободни работни позиции за украинските бежанци, съобщи за Радио Пловдив изпълнителният директор на зоната Пламен Панчев.
"Всички, които искат да работят може да започнат работа", подчерта Панчев и добави, че възможността е отворена и за бежанците, които са настанени във Варна и София.
Най- често срещаната възможност е в машиностроителните и асамблиращите предприятия, както и тези в сектора на електрониката.
Панчев уточни, че е необходимостта работодателите да се съобразят и с компетентността на бежанците, тъй като повечето са жени. Това е причината да им се даде възможност за обучение, което обикновено трае около 2 месеца.
"За нас ще е добре държавата да плати обучението и квалификацията на тези хора. На тях ще им са необходими 2 месеца. Издръжката и обучението на човек няма да надвиши повече от 2000 лева", прогнозира изпълнителният директор на ТИЗ.
Това е труден момент за хората, които бягат от войната, а за бизнеса е една възможност. "Ние трябва да се отнесем с необходимото уважение към техните проблеми. На някои ще се опитаме да предложим условия за постоянно оставане и работа в нашата страна", каза Пламен Панчев.
По думите му бизнесът не се опитва да реши проблема с работната ръка само с назначаването на чужденци, а прави всичко възможно да създава условия за квалифициране на работещите. ТИЗ има обучителен център, в който могат да получат обучение 1000 човека. "Новите работни места, които се откриват годишно са между 1000 и 2000. "Да имаш 2000 работни места това са 10 000 човека, заедно със семействата им. Ние можем да организираме работа и за повече хора, но се съмнявам, че толкова много хората ще искат да започнат работа", обясни той.
Според него, за да се реши проблемът с дефицита на работна ръка у нас е необходима реформа в професионалното образование и усилията на всички - бизнес и държава. "Хубавото е, че в Националния план за възстановяване и устойчивост има средства за създаване на нови работни места", каза още Пламен Панчев.
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана, защото ученичка е използвала плеър да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове. На този изпит няма да има незачетени работи..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...
Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)? Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..
Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..