Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ТИЗ ще осигури работни места на всички желаещи украинци

| обновено на 07.03.22 в 15:59

От днес е отворен съвместният сайт на  "Тракия икономическа зона" и областната администрация в Пловдив, в който се публикуват свободни работни позиции за украинските бежанци, съобщи за Радио Пловдив изпълнителният директор на зоната Пламен Панчев. 

"Всички, които искат да работят може да започнат работа", подчерта Панчев и добави, че възможността е отворена и за бежанците, които са настанени във Варна и София.  

Най- често срещаната възможност е в машиностроителните и асамблиращите предприятия, както и тези в сектора на електрониката. 

Панчев уточни, че е необходимостта работодателите да се съобразят и с компетентността на бежанците, тъй като повечето са жени. Това е причината да им се даде възможност за обучение, което обикновено трае около 2 месеца. 

"За нас ще е добре държавата да плати обучението и квалификацията на тези хора. На тях ще им са необходими 2 месеца.  Издръжката и обучението на човек няма да надвиши повече от 2000 лева", прогнозира изпълнителният директор на ТИЗ.

Това е труден момент за хората, които бягат от войната, а за бизнеса  е една възможност. "Ние трябва да се отнесем с необходимото уважение към техните проблеми. На някои ще се опитаме да предложим условия за постоянно оставане и работа в нашата страна", каза Пламен Панчев. 

По думите му бизнесът не се опитва да реши проблема с работната ръка само с назначаването на чужденци, а  прави всичко възможно да създава условия за квалифициране на работещите. ТИЗ има обучителен център, в който могат да получат обучение 1000 човека. "Новите работни места, които се откриват годишно са между 1000 и 2000. "Да имаш 2000 работни места това са 10 000 човека, заедно със семействата им. Ние можем да организираме работа и за повече хора, но се съмнявам, че толкова много хората ще искат да започнат работа", обясни той.

Според него, за да се реши проблемът с дефицита на работна ръка у нас е необходима реформа в професионалното образование и усилията на всички - бизнес и държава.  "Хубавото е, че в Националния план за възстановяване и устойчивост има средства  за създаване на нови работни места", каза още Пламен Панчев.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58