В Пловдив се оформи кризисен център в помощ на бежанците от Украйна, ръководен от украинката Наталия Елис, която от 5 години живее тук. Аз помагам най-вече с информация и координация, тъй като аз самият изпитвам глад за достоверна информация и затова превеждам новини от водещи световни медии.
Това сподели в интервю за програма „Точно днес“ на Радио Пловдив издателят Манол Пейков.
Наталия Елис разви истински мащабна дейност, като събира всякакви помощи и помага за настаняването на бежанците. Събират се храни и всякакви лекарства, включително шини, турникети, инсулин и др. Всеки ден между 10 и 30 души идват в Пловдив от Украйна, на които им се търси жилище, обясни Манол Пейков.
Той разказа, че страшно много хора са се отзовали да помогнат. „Много хора носят храни, лекарства, даже един човек дари 2 тона брашно, което вече замина за Одеса. С мен се свърза възрастен човек от село край Мездра, който предложи да приюти в дома си нуждаещи се. Хората помагат и даряват с цялото си сърце, защото смятат, че така е правилно, а войната е ужасна“, разказа издателят.
Манол Пейков разказа и история за провидението, за съвпадението между непознати, които са съпричастни и търсят как да помогнат на бежанците. „С мен се свърза Мария Спирова от Лондон, която координираше помощта за бягащите от войната и търсеше хора с транспорт, които да превозват бежанци. Минути по-късно ме потърси българин, част от транспортна група, който търсеше хора, на които да помогне. Свързах ги и така помогнахме на десетки бежанци“, разказа Пейков.
Той допълни, че се търсят най-вече трайни пакетирани храни и лекарства, дрехи и обувки за жени и деца, както и места за настаняване на бежанците. "Днес за Одеса тръгва камион, натоварен с помощи. В петък ще има още един", каза още Манол Пейков и допълни, че ситуацията по границите все повече се затяга.
Адресът е в Пловдив на бул. "Източен" 59, до Каменица.
Цялото интервю на Живка Танчева с издателя Манол Пейков е в прикачения файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..