В Пловдив се оформи кризисен център в помощ на бежанците от Украйна, ръководен от украинката Наталия Елис, която от 5 години живее тук. Аз помагам най-вече с информация и координация, тъй като аз самият изпитвам глад за достоверна информация и затова превеждам новини от водещи световни медии.
Това сподели в интервю за програма „Точно днес“ на Радио Пловдив издателят Манол Пейков.
Наталия Елис разви истински мащабна дейност, като събира всякакви помощи и помага за настаняването на бежанците. Събират се храни и всякакви лекарства, включително шини, турникети, инсулин и др. Всеки ден между 10 и 30 души идват в Пловдив от Украйна, на които им се търси жилище, обясни Манол Пейков.
Той разказа, че страшно много хора са се отзовали да помогнат. „Много хора носят храни, лекарства, даже един човек дари 2 тона брашно, което вече замина за Одеса. С мен се свърза възрастен човек от село край Мездра, който предложи да приюти в дома си нуждаещи се. Хората помагат и даряват с цялото си сърце, защото смятат, че така е правилно, а войната е ужасна“, разказа издателят.
Манол Пейков разказа и история за провидението, за съвпадението между непознати, които са съпричастни и търсят как да помогнат на бежанците. „С мен се свърза Мария Спирова от Лондон, която координираше помощта за бягащите от войната и търсеше хора с транспорт, които да превозват бежанци. Минути по-късно ме потърси българин, част от транспортна група, който търсеше хора, на които да помогне. Свързах ги и така помогнахме на десетки бежанци“, разказа Пейков.
Той допълни, че се търсят най-вече трайни пакетирани храни и лекарства, дрехи и обувки за жени и деца, както и места за настаняване на бежанците. "Днес за Одеса тръгва камион, натоварен с помощи. В петък ще има още един", каза още Манол Пейков и допълни, че ситуацията по границите все повече се затяга.
Адресът е в Пловдив на бул. "Източен" 59, до Каменица.
Цялото интервю на Живка Танчева с издателя Манол Пейков е в прикачения файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..