Българският туризъм е напът да получи нов удар след ограниченията за пътуване, които наложи пандемията от коронавирус. Войната на Русия срещу Украйна, два важни за бранша пазара, по думите на ресорния министър Христо Проданов, сериозно обърква плановете.
По думите му, планираната от държавата реклама в тези страни очевидно се обезсмисля и комуникационните ресурси ще бъдат насочени към съседните страни-Северна Македония, Сърбия и Румъния.
"Няма как да се рекламират туристически услуги на пазари, където се води война. Като цяло сега трябва да се мисли, за да имаме повече туристи лятото", коментира пред Радио Пловдив Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма.
Той посочи, че отпусканите от правителството 40 лв. на ден на човек за украинските бежанци всъщност са най-популярната цена, посочена от хотелиерите за издръжка на един бежанец. "Да не забравяме, че това е хуманитарна помощ. В страната има нощувки, които са по-евтини, има и по-скъпи. Това е средна цена", допълни Драганов.
"Досега сме имали между 7 и 9 000 души чуждестранен персонал в хотелите, като повечето са от Украйна и Молдова. Досега обаче са били млади хора, които завършват специализирани училища и тук практикуват. За повечето от бежанците трябва преквалификация и хубавото е, че хотелиерството и ресторантьорството могат бързо да ги поемат", коментира още Румен Драганов.
Той призова за бързи действия, така че максимално да се ускори процесът по получаването на бежански статут и украинците в България да се устроят тук.
По думите на Румен Драганов е плюс за нас, че Черно море е забранено за военни кораби.
"Очакваме и това лято туристи от Великобритания, Ирландия, Полша, Чехия, Скандинавието, както и Румъния, Сърбия, Северна Македония", посочи още той.
Цялото интервю на Емил Костов с Румен Драганов е в прикачения файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..