Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историята като рана и смисъл - "Точно днес"

„С благодарност на всички, които помогнаха за нашето спасение на 10.03.1943 г.“ пише на иврит на Паметника на благодарността на пл. „Цар Калоян“ в Пловдив. 79 години от спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта отбелязва Организацията на евреите „Шалом“- Пловдив  на мястото, където през 1943 г. на същия ден пловдивските евреи са били събрани в очакване да бъдат депортирани, но гражданите не са допуснали това да се случи. За тежките  и недоучени уроци на историята – събеседник  Светлозар Калев – председател на „Шалом“.

Две седмици след началото на войната Русия-Украйна, светът сякаш започна да се  отърсва от първоначалния си шок, за да осъзнае напълно, че се намира в необичайно рискова ситуация, изпълнена с опасности и с много неизвестни, но в същото време дефицитът на добри новини продължава да бъде съществен.

Извън битките за територии и икономическо надмощие на политическите кръгове, хората са изправени пред труден избор – да преоткрият себе си в разрушената координатна система на утвърдени ценности. Кога в пресечната си точка  всеобщите усилия  на българи и бежанци ще могат да повлияят върху равновесието на средата и каква цена ще плащат всички – събеседник социологът от БАН доц. Алексей Пампоров.  

Какъв знак за нивото на общественото съзнание даде прерасналият в ожесточени военни действия конфликт Украйна-Русия и от каква психологическа подкрепа се нуждаят бягащите от войната. Коментарът е на психолога Влада Парфенова.  

В програма „Точно днес“  ще ви срещнем и с две жени от Украйна – Ирина и Светлана, които вече няколко дни са намерили подслон за себе си и децата си в Пловдив. Те са сред първите, получили анкетни карти с информацията от които институциите ще могат да координират нуждите им. Разказът за тях е на Екатерина Костова.  

Поклон за таланта на актьорите-ветерани на сцената  на Драматичен театър Пловдив Стефан Попов и Симеон Алексиев. След аплодисментите на публиката те получиха от директора на Драмата Кръстю Кръстев статуетката "Дон Кихот" по повод житейските им юбилеи.

100 години от основаването си отбелязва Народно читалище „Назъл Хикмет“ с изложба в Културния център на Радио Пловдив. Изкушената от изобразителното изкуство авторка Дияна Бабаджанова е инженер по електроника и бивш авиодиспечер на летище Граф Игнатиево.

А в „Добро утро, Ден“  и в четвъртък ще останем в компанията на адвокат Михаил Екимджиев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изобилие и морско синьо във „Вход свободен“

Днес говорим за изобилие. Събитието “Как да отключим изобилие?“ е тази неделя, 23 февруари, с вход свободен. Наш гост е психологът Петя Горчева. На 22 февруари имаме възможността да ви поканим на дебютната изложба в Пловдив, на Илиана Цветкова, “Azur 420”. Повече от разговора ни с нея, след 14 часа. Очаквайте и рубриката..

публикувано на 20.02.25 в 09:30

ФинансираНЕ и политизираНе „Точно днес“

Втори бойкот на хранителните магазини организират четири организации точно днес. Време не само за равносметка, но и здрав разум. На този фон управляващата коалиция на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН правят плахи опити да представят нов проект на бюджет, който дава щедро на едни, а на други – не. За финансите и опитите за политика ще говорим в утрото..

обновено на 19.02.25 в 16:57

(Трябва & Няма) да платим „Ден след ден“

Заветите на Левски: знаем ли ги, разбираме ли ги, следваме ли ги? Защо се сещаме за Апостола само два пъти в годината? Можем ли да се измерваме с неговия аршин и да постигнем идеала му за силна и независима България? Отговори търси в репортажа си Димитър Владимиров , който разказва за поклонението пред паметника на Левски в Пловдив. Пари,..

публикувано на 19.02.25 в 14:51

За най-обичания национален герой днес във "Вход свободен"

Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Апостола, прекланяме глави пред делото на най-светлата личност в нашата история!  За усещането да носиш Левски в сърцето, във вените ти да тече неговата кръв, да гориш с онзи пламък, с който е горял и той, разказва Христина Богданова - прапраплеменница на Васил Левски. Приликата е повече от поразителна -..

публикувано на 19.02.25 в 09:30

"Точно днес" - памет и политика

В утрото на 19 февруари продължават възпоменателните прояви в памет на Васил Левски. През последните години годишнината от обесването на Апостола на свободата се чества в два поредни дни, тъй като едни смятат, че по нов стил  това е 18-и февруари, а други – 19-и февруари. 152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети...

публикувано на 18.02.25 в 17:00