Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С увеличено учебно време проблемите няма да се оправят

| обновено на 11.03.22 в 09:37
Юлиан Петров - предс. на Синдикат "образование", КТ "Подкрепа"

С увеличение на учебното време проблемите в образованието няма да се оправят. Така председателят на Синдикат „Образование“ към КТ Подкрепа Юлиан Петров коментира трите варианта, които Министерството на образованието предлага за промяна  в съотношението учебни дни и ваканция, а също и на  датата за начало на учебната година. Припомням, че са разработени три варианта да се тръгва на училище от 2023 година - на 1-ви, 7-ми или 15 септември. Идеята ще бъде обсъдена със синдикати и работотодатели в системата, а в ефира на Радио Пловдив Юлиан Петров посочи:

„Министерството визира три варианта, но те могат да бъдат и 33. И тук искам да кажа нещо много важно. Първо по отношение на коментара, че българските ученици учели най-малко в сравнение с братята и сестрите им в Европа - това не отговаря на истината“.

По проверка на данните в Европа за европейското образование, Синдикат „Образование“ са установили, че нашето образование е по средата, дори малко над нея. Юлиан Петров, обаче, подчерта, че е важно не колко време, а как учим и как са подредени учебната програма и учебното съдържание. Той припомни, че преди 5-6 години бе удължено учебното време, но, по думите му, не се виждат осезаеми по-добри резултати.

„Началото на учебната година не е панацея. То може да бъде променено, въпреки че промяната преминава през промяна на Закона – доста дълга процедура. Но щом МОН са сметнали, че могат да си я позволят, нека си я направят. Но това не ни дава никаква гаранция, че нещата с магическа пръчка ще се променят“.

Според Юлиан Петров, българското образование трябва да промени своята философия – да стане проектно базирано и учениците да създават продукт, за да се реализират след това на пазара. Становището за качеството е подкрепено от учителите и членове на Синдикат „Образование“, допълни председателят му Юлиан Петров.  

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 10:55

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04