Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С увеличено учебно време проблемите няма да се оправят

| обновено на 11.03.22 в 09:37
Юлиан Петров - предс. на Синдикат "образование", КТ "Подкрепа"

С увеличение на учебното време проблемите в образованието няма да се оправят. Така председателят на Синдикат „Образование“ към КТ Подкрепа Юлиан Петров коментира трите варианта, които Министерството на образованието предлага за промяна  в съотношението учебни дни и ваканция, а също и на  датата за начало на учебната година. Припомням, че са разработени три варианта да се тръгва на училище от 2023 година - на 1-ви, 7-ми или 15 септември. Идеята ще бъде обсъдена със синдикати и работотодатели в системата, а в ефира на Радио Пловдив Юлиан Петров посочи:

„Министерството визира три варианта, но те могат да бъдат и 33. И тук искам да кажа нещо много важно. Първо по отношение на коментара, че българските ученици учели най-малко в сравнение с братята и сестрите им в Европа - това не отговаря на истината“.

По проверка на данните в Европа за европейското образование, Синдикат „Образование“ са установили, че нашето образование е по средата, дори малко над нея. Юлиан Петров, обаче, подчерта, че е важно не колко време, а как учим и как са подредени учебната програма и учебното съдържание. Той припомни, че преди 5-6 години бе удължено учебното време, но, по думите му, не се виждат осезаеми по-добри резултати.

„Началото на учебната година не е панацея. То може да бъде променено, въпреки че промяната преминава през промяна на Закона – доста дълга процедура. Но щом МОН са сметнали, че могат да си я позволят, нека си я направят. Но това не ни дава никаква гаранция, че нещата с магическа пръчка ще се променят“.

Според Юлиан Петров, българското образование трябва да промени своята философия – да стане проектно базирано и учениците да създават продукт, за да се реализират след това на пазара. Становището за качеството е подкрепено от учителите и членове на Синдикат „Образование“, допълни председателят му Юлиан Петров.  

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Законът, засягащ ЛГБТ-теми, е репресивен и ще бъде отменен

"От гледна точка на който и да е човек с нормална интелигентност и психично здраве, този закон е меко казано  глупав. В него има куп противоречия и определя една чисто дискриминационна практика, която веднага заинтересува Европейската комисия, защото засяга правата по отношение на пол". Това заяви психологът Иван Игов. Като аргумент, той подчерта..

публикувано на 22.08.24 в 11:06

Дивите животни помагат в борбата с климатичните промени

Дивите животни и особено големите бозайници са от ключово значение за преодоляване щетите от климатичните промени. Те играят и важна роля срещу концентрацията на парникови газове в атмосферата. Това обясни еколога и автор на Климатека Павел Василев. Добави, че докато едрите бозайници влияят на естествените местообитания и влизат в ролята на..

публикувано на 22.08.24 в 10:43
Милен Любенов

Загърбване на политическото его ще ни извади от кризата

Това, което наблюдаваме е демонстрация на определени политически фактори с голямо политическо его, което няма място в политиката. За да вървим напред като общество и държава  е време политиците да отстъпят от своето его. Това коментира политолога доц. Милен Любенов. Според него след протестите, които бяха организирани от служители на МВР и..

публикувано на 22.08.24 в 10:20

Майката на убития Митко призова за разкриване на истината в съда

За нов следствен експеримент настояват близките на убития Димитър Малинов от Цалапица преди днешното заседание по делото срещу Рангел Бизюрев.   Майката на Малинов - Атанаска Бакалова за пореден път призова истината да излезе наяве, като според нея не само Бизюрев е нанасял ударите по Митко: От очната ставка днес, която ще бъде направена, се..

публикувано на 22.08.24 в 09:50
Проф. Радостина Александрова

Оропуче не е нов вирус, хората да не се паникьосват

Промените в климата, обезлесяването на природата не остават без последствия за хората, независимо че здравните експерти отхвърлят пряката връзка между тях и здравето ни. След агресията на Ковид -19, сега СЗО предупреждава за активизиране на някои стари вируси, но се появяват и нови, за които не сме добре информирани. Каква опасност крие..

публикувано на 21.08.24 в 10:52