През последните седмици станахме свидетели на вълна от съпричастност към украинските граждани заради войната в родината им. Засегнати от конфликта са и студентите от Украйна, които учат в България. Точно заради това от Медицинския университет организираха среща с тях, за да набележат най-належащите им потребности в бързо променящата се обстановка.
Злата Демирова е студентка трети курс в Медицинския университет. По произход е бесарабска българка. Избира да следва в Пловдив, защото иска да опознае корените си. И всичко върви план, докато изненадващо не избухва войната в Украйна. "Трудно е да се концентрираш да учиш. Трудно да мислиш за нещо различно от войната. Постоянно четеш новини и гледаш как убиват хора. Трудно е", коментира Злата Демирова.
И така вниманието ѝ неусетно се измества от лекциите към последиците от войната, една от които са и затруднените парични преводи от Украйна към България. Затова във всички университети са предвидени облекчения за студентите от Украйна.
От Медицинския университет имат готовност и да отворят общежитията си за семействата на украински студенти, които искат да дойдат в България. Единственото условие за бежанците ще е да докажат, че имат родствена връзка със студента. Все още от университета чакат указания от МОН какъв ще бъде регламентът за доказване.
Роднините на Злата Демирова не смятат да напускат пределите на родината си, защото в момента са в безопасност. Ако животът им бъде застрашен, обаче вероятно ще заминат при нея. Злата Демирова обяснява, че в част от Киевска област в момента няма нито ток, нито вода.
А Вячеслав Евчев разказва, че част от украинските студенти, които следват у нас в момента са в Украйна и не могат да напуснат пределите на страната. Така негова приятелка, учеща икономика в ПУ "Паисий Хилендарски", преди месец отишла до родината си, но така и не успяла да се върне, защото живее в блокирана област.
В Медицинския университет, където учи Вячеслав, през тази година се обучават 52 студенти, 17 от които са прекъснали.
Повече чуйте в звуковия файл.
Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..
Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..