През последните седмици станахме свидетели на вълна от съпричастност към украинските граждани заради войната в родината им. Засегнати от конфликта са и студентите от Украйна, които учат в България. Точно заради това от Медицинския университет организираха среща с тях, за да набележат най-належащите им потребности в бързо променящата се обстановка.
Злата Демирова е студентка трети курс в Медицинския университет. По произход е бесарабска българка. Избира да следва в Пловдив, защото иска да опознае корените си. И всичко върви план, докато изненадващо не избухва войната в Украйна. "Трудно е да се концентрираш да учиш. Трудно да мислиш за нещо различно от войната. Постоянно четеш новини и гледаш как убиват хора. Трудно е", коментира Злата Демирова.
И така вниманието ѝ неусетно се измества от лекциите към последиците от войната, една от които са и затруднените парични преводи от Украйна към България. Затова във всички университети са предвидени облекчения за студентите от Украйна.
От Медицинския университет имат готовност и да отворят общежитията си за семействата на украински студенти, които искат да дойдат в България. Единственото условие за бежанците ще е да докажат, че имат родствена връзка със студента. Все още от университета чакат указания от МОН какъв ще бъде регламентът за доказване.
Роднините на Злата Демирова не смятат да напускат пределите на родината си, защото в момента са в безопасност. Ако животът им бъде застрашен, обаче вероятно ще заминат при нея. Злата Демирова обяснява, че в част от Киевска област в момента няма нито ток, нито вода.
А Вячеслав Евчев разказва, че част от украинските студенти, които следват у нас в момента са в Украйна и не могат да напуснат пределите на страната. Така негова приятелка, учеща икономика в ПУ "Паисий Хилендарски", преди месец отишла до родината си, но така и не успяла да се върне, защото живее в блокирана област.
В Медицинския университет, където учи Вячеслав, през тази година се обучават 52 студенти, 17 от които са прекъснали.
Повече чуйте в звуковия файл.
Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града. Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..
Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През тази седмица ще има..
По повод днешния Световен ден за борба с рака специалисти от Комплексния онкологичен център в Пловдив констултират безплатно пловдивчани в изнесен кабинет на площад „Стефан Стамболов“. Целта е гражданите да получат информация за възможностите за профилактика, за ранна диагностика и навременно лечение в здравното заведение, коментира..
След значителния спад на обявите за работа през декември 2024 г. , в началото на новата 2025 година изглежда, че пазарът се връща към нормалните стойности на предлагане, съобщиха от HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър". В края на януари от компанията отчитат 85 на сто ръст на всички обяви за работа спрямо предходния месец. Броят на..
През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева. Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..