Войната на Русия в Украйна продължава 16-ти ден. Продължава и помощта на българи към украинските бежанци, които помагат с дарения от храни, лекарства, дрехи, подслон, превоз на хората, бягащи от войната.
Освен личните инициативи на хората общините също помагат. Днес описваме хуманитарната помощ на католическата общност и местната власт в Раковски с председателя на Общинския съвет - Рангел Матански.
Матански разказа, че община Раковски няма база за настаняване на хората, които се очаква да пристигнат от Украйна.
Председателят на ОбС каза още: "Апартаментите от фонда на общината са наети и нямаме възможност, но това което правим е да настаняваме хора в манастирите на град Раковски. Имаме запитвания от украинци, които ще пристигнат събота и неделя. Очакваме 26 човека от Украйна, със сигурност ще бъдат и повече, местата ни за настаняване са 30. Вече се свързахме с Асоциацията на молдовските българи в България, изпратихме дрехи и медикаменти, сега изпълняваме още задачи по набиране на нужни храни и лекарства и изпращаме на БЧК, като посочваме, че днес, 11 март е крайният срок."
"От понеделник, 14 март започваме кампания за набиране на дрехи, спално бельо и други пособия за нормален живот, за хората които ще пристигат в манастирите. Не събираме парични средства", подчерта Рангел Матански.
"Наблюдавам анти кампания напоследък, искам да се обърна към тези хора, които участват в нея, че трябва да се замислят за проблемите на бежанците и вярвам, че можем да се обединим и да помогнем на украинците", призова Матански. Той каза, че през другата седмица ще имат данни за пристигналите деца, и колко от тях ще имат желание да се обучават в училищата на Раковски.
"Държавата обаче трябва да измисли механизмите", заяви Матански в интервю за Радио Пловдив.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..