Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюрократизация в процедурите за иновативните проекти

Българските фирми са сред водещите в ЕС по използването на изкуствен интелект. Средно за ЕС 42% от компаниите прибягват до тези услуги. 

В Чехия го използват 61% от фирмите, в България и в Литва 54% от бизнеса. Това се дължи на гласови асистенти, системи за гласово разпознаване, системи за лицево разпознаване, алгоритми за насочване на рекламата. Коронавирусната пандемия ускори употребата на изкуствения интелект, сочи изследването. 

Държавата планира да разшири образованието по изкуствен интелект. Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер каза, че в началото на април ще бъде обявено създаването на академичен институт за изкуствен интелект

Паралелно с това до края на март в Европейския парламент Ева Майдел, евродепутат от ГЕРБ /ЕНП ще има доклад за промените в Закона за изкуствения интелект. 

Какво се прави в България, научваме от интервюто на Живка Танчева с инж. Любомир Благоев, ръководител на софтуерна фирма за иновации в областта на изкуствения интелект. Той от 10 години обобщава направеното в тази насока у нас. Благоев припомни, че България има създадена Стратегия за изкуствен интелект от 2020 година. В Софийския университет има и Център за върхови постижения за големи данни и изкуствен интелект. 

Благоев заяви, че се занимава десетки години с изкуствен интелект, но такава бюрократизация във финансовите процедури не е наблюдавал в цялата си професионална практика. "Самото отчитане по процедурите без консултантска фирма не може да бъде направено и фирмата да си получи финансирането", допълни още Благоев. Той каза, че като цяло приветства усилията на Даниел Лорер в тази насока. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09