Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Важно е ЕС да спечели надпреварата в цифровия сектор

Ева Майдел
Снимка: личен архив

На 21 март евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел е главен докладчик по закона за изкуствен интелект в Комисията по индустрия на Европейския парламент. Системи с изкуствен интелект наблюдават околната си среда, получават данни (които са подготвени от другиго или които набират сами), преработват ги и извършват действия, свързани с постигането на конкретна цел.

Изкуственият интелект не е нещо от научнофантастичен филм - тя е ключова нова технологи, която вече е част от много от ежедневните ни дейности: алгоритъмът, който решава какво виждате върху вашия Фейсбук фийд или изкуственият интелект, който позволява да намерите пътя с помощта на GPS. Но изкуственият интелект също така се използва и в широкото общество например от полицията, която се опитва да разпознае престъпник чрез биометрични данни или от друга стана, в заводи из цяла Европа, където допринася към по-ефективни индустриални процеси.

За жалост, има други страни, където изкуственият интелект се използва за по-вредни и нередни причини. Например в Китай където се използва за тип „Социална кредитна система“  която позволява на властите да оценяват лоялността или т.нар. "социален рейтинг" на определен човек или компания. 

"Ние категорично не искаме такъв тип социална кредитна система в Европа и за това в новия закон по изкуствен интелект, където аз съм главен докладчик в ЕП в комисията по Индустрия, забраняваме точно такъв тип използване на ИИ както и в няколко други вредни сфери", каза Ева Майдел.

Всичко това има и по-широки геополитически последици, особено виждайки какво се случва в последствие на Руското нападение над Украйна. То ни показва защо демократичните сили в света трябва да спечелят надпреварата в цифровия сектор. Ако Западът загуби тази надпреварата за влияние с ИИ и други напреднали технологии, ще има фундаментална промяна в глобалния ред. Затова трябва наистина да намерим правилния баланс в закона по изкуствен интелект - баланс, който ще осигури, че европейски компании ще създават ИИ в съответствие с нашите общи ценности, но също така ще останат конкурентоспособни спрямо глобалните ни конкуренти. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56