На 21 март евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел е главен докладчик по закона за изкуствен интелект в Комисията по индустрия на Европейския парламент. Системи с изкуствен интелект наблюдават околната си среда, получават данни (които са подготвени от другиго или които набират сами), преработват ги и извършват действия, свързани с постигането на конкретна цел.
Изкуственият интелект не е нещо от научнофантастичен филм - тя е ключова нова технологи, която вече е част от много от ежедневните ни дейности: алгоритъмът, който решава какво виждате върху вашия Фейсбук фийд или изкуственият интелект, който позволява да намерите пътя с помощта на GPS. Но изкуственият интелект също така се използва и в широкото общество например от полицията, която се опитва да разпознае престъпник чрез биометрични данни или от друга стана, в заводи из цяла Европа, където допринася към по-ефективни индустриални процеси.
За жалост, има други страни, където изкуственият интелект се използва за по-вредни и нередни причини. Например в Китай където се използва за тип „Социална кредитна система“ която позволява на властите да оценяват лоялността или т.нар. "социален рейтинг" на определен човек или компания.
"Ние категорично не искаме такъв тип социална кредитна система в Европа и за това в новия закон по изкуствен интелект, където аз съм главен докладчик в ЕП в комисията по Индустрия, забраняваме точно такъв тип използване на ИИ както и в няколко други вредни сфери", каза Ева Майдел.
Всичко това има и по-широки геополитически последици, особено виждайки какво се случва в последствие на Руското нападение над Украйна. То ни показва защо демократичните сили в света трябва да спечелят надпреварата в цифровия сектор. Ако Западът загуби тази надпреварата за влияние с ИИ и други напреднали технологии, ще има фундаментална промяна в глобалния ред. Затова трябва наистина да намерим правилния баланс в закона по изкуствен интелект - баланс, който ще осигури, че европейски компании ще създават ИИ в съответствие с нашите общи ценности, но също така ще останат конкурентоспособни спрямо глобалните ни конкуренти.
Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..