Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Армията ни изостава с техника, ресури и кадри

"Нашата армия в значителна степен изостава от стандартите за модерно превъоръжаване и съвместимост със станадартите на НАТО. Когато кандидатствахме за Алианса и получихме покана за членство през 2002 г., поехме изричен ангажимент до 2015 г. да отделяме 2,6 от БВП за отбрана. Още през 2006 г., когато спря нашето управление, този процент беше намален двойно. И когато се опитваш да подддържаш армия с 1,3 от БВП, колкото и да я съкращаваш и да ликвидираш наборната армия, която също е отделно перо, ти не можеш да достигнеш необходимите средства и ресурси за изграждане на отбранителни възможности". Това подчерта бившият министър на отбраната Николай Свинаров.

Налице е изоставане - както ресурсно, така и като подготовка на кадри, за които няма модерна техника.

По думите му, след като България е постигнала целта си за пълноправно членство в НАТО, тя е забравила за ангажиментите си към НАТО. Така се е наложило в края на миналата година да бъде взето решение за отделяне на 2% от БВП за отбрана, което пак е съвсем неодстатъчно.

Свинаров коментира и казаното от президента Радев за българските изтребители, които да пазят небето ни, като предварителна заявка да поиска от американските партньори една ескадрила от втора употреба американски самолети, които да заместят нашите възможности до получаване на закупените нови изтребители. "На фона на преки военни действия в Европа и на фона на досегашния отказ на България активно да участва в инициативите на  Алианса в Югоизточна Европа, това е задача, която трудно може да бъде реализирана". 

Свинаров уточни още, че за самолетите F-16 е необходима значителна промяна в инфраструктурата, за да могат да влязат в действие. "И ако утре влезе една американска ескадрила  F-16 у нас, едва ли бихме могли да се възползваме от техните възможности".

В началния етап от присъединяването ни към НАТО на страната ни е било трудно да взима самостоятелни решения. Но ако се върне назад и сега е трябвало да вземе отново решения, вероятно те биха били същите, подчерта Свинаров. 

"18 години след присъединяване на България към Алианса все още нямаме съвместимост  на въоръженията. Дори и управляващата коалиция няма единно решение по въпроса. Постоянните членове на Съвета за сигурност са ядрените държави. Т.е.  заложено е правото на силата да може да изменя силата на правото още от създаването на ООН и да си мислим, че една малка държава може да преодолее това, е несериозно."

По думите на Свинаров, все още светът не знае какви точно са целите и условията на Путин за войната. Те не се променят нито в хода на военните действия, нито на преговорите. Това, което знаем, е неприемливо от демократичния лагер. Когато едната страна не променя условия и е неотстъпчива, трудно ще се стигне до позитивен резултат.

Русия и НАТО трудно ще се разберат. НАТО познава собствените си цели и задачи, но  не познава целите и задачите на Путин,. Той изрази надежда  в най-скоро време - до седмица или месец, военните действия да бъдат прекратени".

Интервюто в звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55