Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иде криза и глобален колапс, технологиите изместват хората

| обновено на 16.03.22 в 16:03

Ръст на годишната инфлация от 10%  на сто отчете  за България НСИ.  Синдикатите прогнозираха, че инфлацията може да достигне дори до 25 процента и изчислиха, че всеки пети у нас е под линията на бедността.   

Синдикални експерти призовават правителството за налагане таван на цените на основните хранителни стоки, които растат всеки ден и с много.

Всичко което се случва с цените, единствено с войната в Украйна ли се обяснява?

Не, не само, това е  като една бомба със закъснител за цялата икономика, тъй като ставащото е свързано и с геополитиката и с „Новия ред“ за живот – смята икономистът Йоаким Каламарис, бизнесмен и преподавател в Пловдивския университет „П. Хилендарски“.

Всичко което се случва в последните 5 години се отразява на цялото световно общество, не само в нашите предели.  Получава се нещо като теорията на доминото.  Тези процеси са заложени много по – назад, от поне 20 години, но в последните пет най-видимо се изострят. 

Става дума за световни лобита, които и досега са управлявали света, от последните поне 80 – 100 години, в икономически и политически план.  Има  връзки и с технологичното развитие на света.  

Очаква се съвсем скоро, до година и половина, за всичко да се  прилага един универсален QR идентификатор.  Включително и като здравен паспорт.  

Иде краят  на хартиените пари, технологичните постижения ще наложат и нов ред. Обяснението е, че така се спестява много повече време и се улесняват комуникацииите.

Всичко това обаче ще породи високи нива на световната безработица, изкуственият интелект постепенно измества човешкия фактор.  

Икономиката минава на нови релси, с нови  научни теории.   Научното и социалното общество не е готово за такава промяна.  За съжаление обаче, нас май никой не ни пита.

Говорим  за глобален колапс,  глобална криза, не можем да категоризираме като пряко виновни нашите политици  за ставащото, защото  никой от нас, поне в пределите на Балканите, не може да стори нещо срещу тези глобални процеси.

Нещата могат донякъде балансирани, но никога повече няма да се върнем назад  оттук нататък. След септември може да се очаква някакво подобрение, но няма да има нищо общо  с връщане към предишните позиции. 

За съжаление сме безсилни да очакваме отнякъде подкрепа  в геополитически план, трява да се оправяме сами.  Не сме страхливци, имаме възможности. 

Селата трябва да се възобновяват и да мотивираме сънародниците ни в чужбина да се върнат в родината. 

Това би трябвало да бъде и новата теория на оцеляването. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18