Над 100 000 бежанци са напуснали Украйна само за последните 24 часа, съобщават от ООН, а общият им брой наближава 3 170 000 души. Същевременно Русия декларира, че полага „колосални усилия“ за преговорите за примирие, които продължават.
Защо досега се провалят дипломатическите усилия и преговорите, как ще продължи войната?
Първо се провалиха дипломатическите усилия да бъде избегната войната. Това се дължи на факта, че липсваше необхомата поличическа воля за общи решения. Диалогът се превърна във взаимни обвинения и ескалация - коментира международният анализатор и бивш дипломат Любомир Кючуков.
Според него единствено Франция и Германия се опитваха с дипломация да избегнат войната, но и те не успяха.
Сега има два варианта – двустранно, между Русия и Украйна и по международна линия.
Двустранният модел сякаш напоследък дава индикации, че се върви към намиране на решения. Важно е при такива преговори и двете страни да дават положителни сигнали.
Изглеждат ли безплодни външните усилия?
Това което направиха премиерите на Полша Словения и Чехия беше демонстрация на подкрепа на Украйна, а не опит за някакви преговори. Германия, Турция и дори Израел правят по-сериозни стъпки в тази посока.
Израел е може би единствената страна от широкия Запад, която по естествени причини проявява разбиране и чувствителност към руските лозунги за "денацификация" и заради сянката на украинския бунтовнически лидер от Втората световна война – Степан Бандера.
Ролята на Китай изглежда минимална, той е доста сдържан в отношението си към този конфликт. Едва ли ще дойде оттам инициативата за диалог.
Основна първа стъпка е да се сключи поне споразумение за прекратяване на огъня.
Дали и как да се помага на Украйна с военни средства?
В политически аспект това се вписва в общата посока на военен отговор.
Тук още по-сериозно и опасно е предложението на Полша за изпращане на войски на НАТО като мироопазващи сили.
Това би била много сериозна стъпка към интернационализация на конфликта, почти предпоследна стъпка преди пряка война на НАТО с Русия.
Защото ако на терен в Украйна се срещнат едновременно и руски и натовски войски, войски на Алианса и на Русия – опасността от глобален директен сблъсък вече става огромна.
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..
В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..
България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..