Над 100 000 бежанци са напуснали Украйна само за последните 24 часа, съобщават от ООН, а общият им брой наближава 3 170 000 души. Същевременно Русия декларира, че полага „колосални усилия“ за преговорите за примирие, които продължават.
Защо досега се провалят дипломатическите усилия и преговорите, как ще продължи войната?
Първо се провалиха дипломатическите усилия да бъде избегната войната. Това се дължи на факта, че липсваше необхомата поличическа воля за общи решения. Диалогът се превърна във взаимни обвинения и ескалация - коментира международният анализатор и бивш дипломат Любомир Кючуков.
Според него единствено Франция и Германия се опитваха с дипломация да избегнат войната, но и те не успяха.
Сега има два варианта – двустранно, между Русия и Украйна и по международна линия.
Двустранният модел сякаш напоследък дава индикации, че се върви към намиране на решения. Важно е при такива преговори и двете страни да дават положителни сигнали.
Изглеждат ли безплодни външните усилия?
Това което направиха премиерите на Полша Словения и Чехия беше демонстрация на подкрепа на Украйна, а не опит за някакви преговори. Германия, Турция и дори Израел правят по-сериозни стъпки в тази посока.
Израел е може би единствената страна от широкия Запад, която по естествени причини проявява разбиране и чувствителност към руските лозунги за "денацификация" и заради сянката на украинския бунтовнически лидер от Втората световна война – Степан Бандера.
Ролята на Китай изглежда минимална, той е доста сдържан в отношението си към този конфликт. Едва ли ще дойде оттам инициативата за диалог.
Основна първа стъпка е да се сключи поне споразумение за прекратяване на огъня.
Дали и как да се помага на Украйна с военни средства?
В политически аспект това се вписва в общата посока на военен отговор.
Тук още по-сериозно и опасно е предложението на Полша за изпращане на войски на НАТО като мироопазващи сили.
Това би била много сериозна стъпка към интернационализация на конфликта, почти предпоследна стъпка преди пряка война на НАТО с Русия.
Защото ако на терен в Украйна се срещнат едновременно и руски и натовски войски, войски на Алианса и на Русия – опасността от глобален директен сблъсък вече става огромна.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..