Романът „Седем писатели в космоса” е българската номинация за наградата „Еврокон”, а авторът ѝ Николай Пеев е отличен и в категорията за най-добър писател. В програма "Точно днес" той благодари за номинацията на своите читатели.
"Бях доста изненадан, предвид това, че реших да се включа в първи кръг почти на шега в последния ден. Когато получих известие, че съм класиран за втория кръг, разбрах, че много хора са реагирали веднага и са ми дали възможност да премина в следващия кръг с утвърдени български писатели. Сега следва да бъде изпратен независим екип от България по програма на Министерството на образованието, за да бъдат представени всички номинации за книга, за автор, за художник."
По думите на Пеев, след три издадени киги, сега му предстои и издаването на четвърта, която е на финалния си етап.
"Интересното е, че това е втората ми книга, аз започнах да работя веднага по нея след завършването на "Денят на Инвикта", но се родиха други истории за споделяне с читателите и тя остана във времето. Сюжетът й е доста актуален и ако бях подходил навреме към нея, сега щеше да предизвика още по-голям интерес. Сюжетът е в една екстремна за човечеството ситуация."
Пеев не откри подробности около времето, в което се развива сюжетът в книгата, но подчерта, че предизвикателство за него да работи в областта на фантастиката, е увереността, че всеки един човек, следейки новините и хода на човешкия прогрес, би могъл да се развива като фантаст и да разгърне като история събитията от близкото бъдеще.
Интервюто - звуковия файл:
“Eврокон” е ежегоден фестивал за фантастика, който се провежда на територията на Европа и събира най-масово представители на фантастичния фендъм от различни европейски страни. След оспорвано гласуване в отделните категории бяха излъчени победителите, които български делегат ще представи на работната среща на Европейската общност за научна фантастика (ESFS) на фестивала Еврокон през април в Дюделанж, Люксембург. Тази година изданието събра над 1600 валидни гласа, а крайните резултати бяха сметнати съгласно правилата за гласуване.
Художникът Йордан Кисьов представя изложбата "Вълната" в новата пловдивска галерия "НестандАрт". Авторът е известен на българската и международната художествена сцена със своята мащабна живопис, представена чрез инсталации и неконвенционални визуални форми. Завършил е художествената гимназия в София в класа на Димитър Арнаудов, а по-късно и..
Казват, че мозайките са артистичните предизвикателстваq пред които е изправено обществото на прехода между езичеството и християнството. А България е сред страните с най-много мозайки. Какво означава това? Тази събота отговорите са в разговора на Людмила Сугарева с проф. Славик Табаков, разкодирал секретния език на мозайките, който разказва и..
Награди "Пловдив" ще бъдат връчени на тържествена церемония на 23 май в Дламатичния театър. Ето кои са номинациите: Раздел „Художествена литература и хуманитаристика“ Красимир Димовски - За романа „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П“, издателска къща „Хермес“ Антон Баев - За книгата „Татко“, издателство „Коала прес“ Станислава..
Концерт под надслов "Великденска светлина през Светлата седмица" ще изнесе тази вечер Детско-девическа хорова формация „Евмолпея“ при ЦПЛР – ОДК Пловдив в Католическата църква "Свети Дух" ж.р. „Тракия“. Събитието се провежда под патронажа на заместник-кмета по спорт и младежки дейности Николай Бухалов и е част от културния календар на града...
Премиера на стихосбирката на Розалия Александрова „Усещане за цялост“ ще се състои тази вечер в читалище „Възраждане“. „В тази книга няма да срещнете маниерност, изненадващи поанти и опит за преобръщане на представи. Посоката е само напред, по най-прекия път към сърцето и душата, и нагоре с благодарност и любов към Твореца. Такива книги не се четат..