Днес, в Световния ден на хората със синдром на Даун, в Пловдив се открива първият по рода си център в България, където децата със синдрома на Даун ще могат да се забавляват, обучават и творят заедно с други деца, клуб „Всеки може“. Това ще бъде и място, където семействата ще могат да се срещат, да обменят опит и да си помагат.
За първи път денят е отбелязан по време на Шестия световен симпозиум, посветен на синдрома на Даун, който се провежда в Палма де Майорка през 2006 година. Двадесет и първо число на третия месец, не е избран случайно, а за да покаже, че синдромът на Даун е свързан с тризомия (три копия), на 21-та хромозомна двойка.
На този ден обуваме различни шарени чорапи, за да покажем, че сме съпричастни и приемаме хората със синдром на Даун. Различните шарени чорапи ни напомнят колко пъстър и многообразен е светът, с хора като тях.
В 15 часа, в града под тепетата, на ул. „Димитър Талев“ 2А, с тържествен водосвет, отваря врати клуб „Всеки може“, към Фондация „Up with Down“.
"Това е един добър пример, с който ние стартираме. Но, това не означава, че всяко градче и селце в България, не може да последва този пример. Напротив, даже приветстваме и ще подкрепяме такива клубове, центрове, където и да има желание за това. Много ни е важно децата със синдром на Даун, като под деца ние разбираме и порасналите такива, всички хора със синдрома, да имат възможност да бъдат както със себеподобни така и с други деца, които са типично развиващи се. Това е уникалното за нас, затова казваме, че е първият по рода си такъв клуб.
Тези деца са малцинство, това е факт. Навсякъде, където и да отидем, средата не винаги, не искам да прозвучи грубо, но тя не е подготвена, не е готова да посрещне тези деца. Ние искаме, това да е една среда, в която децата със синдрома на Даун, да се чувстват в свои води, но и децата в норма, които също ще дойдат и ще се забавляват, за тях също да бъде толкова приятно и интересно", споделя Надежда Тодорова от Фондация „Up with Down“.
Информация за дейностите на клуба, може да откриете както в страницата на „Up with Down“, така и в социалните мрежи.
В предаването „Вход свободен“, Надежда Тодорова, разказва повече за инициативата.
Чувствително увеличение на потока гръцки туристи се наблюдава в Пампорово в дните след влизането ни в Шенгенското пространство, съобщиха от курорта. Засилен интерес през този зимен сезон има и от молдовски, сръбски, македонски и румънски туристи, според маркетингови данни от дружеството. Около 10-15 на сто ръст на туристи се очертава в Пампорово през..
Най-голямата батерия в Югоизточна Европа отново ще работи. Това е един от основните приоритети на правителството в енергетиката и днес правим сериозна стъпка за изпълнението му. Радвам се, че усилията ни за възстановяване работата на това уникално съоръжение са подкрепени от компании с безспорна експертиза, знания и опит – японската Тошиба и..
Арестант, избягал от районното управление на полицията в Стамболийски, е задържан няколко часа след това, съобщиха от областната дирекция на МВР. 42-годишният редицивист бил задържан първоначално за 24 часа по подозрение за извършена измама. Предстояло арестът му да бъде удължен за 72 часа и той да бъде преведен в следствения арест в Пловдив, но..
Полицията в Пазарджик се самосезира по скандален видеоклип в социалните мрежи, на който се вижда как група момчета разрушават с пиратка старинна обществена чешма във Велинград. Видеоклипът е заснет в Новогодишната нощ и е бил разпространен в Тик Ток в първите дни на годината. Заради високото обществено недоволство, клипът е свален от автора му, но..
Съдът в Солун осъди подсъдимите за смъртта на българина Тоско Бозаджийскиот Пловдив, който беше убит на улицата от футболни ултраси. Виновни са и осемте подсъдими по случая за смъртта на Бозаджийски, но присъдите им са леки, това са първите коментари на юристи, запознати със случая. Тоско Бозаджийски беше пребит в Солун от ултраси на..