С политолога доц. Иван Начев анализираме последните активности на МВР и отговорите на прокуратурата в защита на Бойко Борисов. След 100-те дни на правителството, накъде с промените за кабинета Петков.
"Положителен знак е това, че Европейската прокуратура (ЕП) ще има офис в България", каза в интервюто за Радио Пловдив доц. Иван Начев. По думите му голяма част от държавите-членки вече са подкрепили инициативата за създаването на Европейска прокуратура, и това е логично продължение.
Политологът коментира отказа на Лаура Кьовеши да коментира доверие към Иван Гешев: "ЕП няма общо с националните прокуратури по места, защото работа на европейските прокурори е да развиват паралелни разследвания и да реагират много по-бързо на сигналите на гражданите, като от друга страна и да работят със своите колеги. Връзките в ЕП не са така бюрократични, както националните. ЕП има много по-голяма амбиция да се бори с корупцията, с прането на пари и със злоупотребите с еврофондовете в другите държави и у нас."
"До днес никога главен прокурор не е в влизал в толкова остър сблъсък с изпълнителната власт, както се наблюдава в момента", така доц. Начев коментира последната заявка на Иван Гешев да покани на публичен дебат правосъдния министър Надежда Йорданова.
"Този сблъсък се получава по две линии, първо за Иван Гешев е подставен под въпрос неговият избор, имаше протести, днес няма доверие от изпълнителната власт, и на второ място е арестът на Борисов, когото прокуратурата съвсем ясно зае страна", каза политологът. Според него фактите са неоспорими, има огромна злоупотреба с държавния бюджет за близо половин милиард лева, които не са постъпили в него.
По повод на позиция на България да не изпраща военна помощ на Украйна, Начев отбеляза, че зад този акт не стои страх, защото такава помощ би означавала и въвличането ни в конфликта.
Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)? Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..
Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..