"Очаквах да има поляризиране на обществото и по темата за войната в Украйна. То отдава е разделено. Сега обаче това стана много по-явно. За това вина има хибридната атака, която от години работи успешно чрез официални коментатори, тролове, фалшиви сайтове и новини. Традиционното българско русофилство е изкривено, защото от години върви с официалния Кремъл." Това заяви журналистът Веселин Стойнев - участник в Кръглата маса, посветена на войната в Украйна и европейската дезинтеграция в ПУ "Паисий Хилендарски".
По думите му, подобно разделение на обществото по темата за Украйна е характерно само за България.
"Обществото ни не показва солидарност, не иска да даде нищо на Украйна, а президентът Румен Радев по повод посещението на полския президент Дуда у нас подчерта, че България е склонна да даде на Украйна единствено каски и бронежилетки, но само на цивилни. Това означава да имаме все едно МИГ29, но само за паради.
Обществото ни смята, че, ако изпратим нещо на Украйна, то ние сме във война. Словакия изпрати дори ракети S300, а тя е близо до Украйна, Румъния - също. България произвежда оръжия, но не искаме да ги дадем, а само - каски и бронежилетки. Ние, така или иначе, фигурираме в списъка с вражеските държави на Русия. Не може, когато ти не помагаш, да очакваш, че някой ще ти помогне".
Стойнев обаче подчерта, че има стотици хиляди свестни българи, които са отворили вратите на домовете си за бежанците, отделили са и от пенсиите си. "Моят патос е срещу другата България - срещу тези българи, които гледат на бежанците като на заплаха, на страната си като на едно малко джудженце, което се крие под дънера, за да не го цапардоса големият Путин. Ние живеем в две Българии. В "другата" България си има две парламентарни партии - "Възраждане" БСП и те ни дърпат към един нацистки режим. Защото това, което прави Путин, не е нищо друго, освен нацизъм".
По думите на Стойнев, в България голямото разделение е фундаментално и то започва още от 1990 година. "Част от хората не признават това, което се случи през 90-те години, не признават Прехода, тези хора са лабилни и когато в някой сайт са появи информация против 5G например, се оказва, че няма и Ковид, няма и война. Не може, когато над 3 млн са напуснали домовете и страната си, да останеш безучастен. И когато признаеш това, тогава се проявява и нормалното политическо поведение."
Стойнев бе категоричен, че нормалната човешка кауза е да си дадеш сметка какво се случва. "Има агресор, има и потърпевш. И ти не можеш да останеш безучастен и да не знаеш на коя страна е правото".
Интервюто - звуковия файл:
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..