"Очаквах да има поляризиране на обществото и по темата за войната в Украйна. То отдава е разделено. Сега обаче това стана много по-явно. За това вина има хибридната атака, която от години работи успешно чрез официални коментатори, тролове, фалшиви сайтове и новини. Традиционното българско русофилство е изкривено, защото от години върви с официалния Кремъл." Това заяви журналистът Веселин Стойнев - участник в Кръглата маса, посветена на войната в Украйна и европейската дезинтеграция в ПУ "Паисий Хилендарски".
По думите му, подобно разделение на обществото по темата за Украйна е характерно само за България.
"Обществото ни не показва солидарност, не иска да даде нищо на Украйна, а президентът Румен Радев по повод посещението на полския президент Дуда у нас подчерта, че България е склонна да даде на Украйна единствено каски и бронежилетки, но само на цивилни. Това означава да имаме все едно МИГ29, но само за паради.
Обществото ни смята, че, ако изпратим нещо на Украйна, то ние сме във война. Словакия изпрати дори ракети S300, а тя е близо до Украйна, Румъния - също. България произвежда оръжия, но не искаме да ги дадем, а само - каски и бронежилетки. Ние, така или иначе, фигурираме в списъка с вражеските държави на Русия. Не може, когато ти не помагаш, да очакваш, че някой ще ти помогне".
Стойнев обаче подчерта, че има стотици хиляди свестни българи, които са отворили вратите на домовете си за бежанците, отделили са и от пенсиите си. "Моят патос е срещу другата България - срещу тези българи, които гледат на бежанците като на заплаха, на страната си като на едно малко джудженце, което се крие под дънера, за да не го цапардоса големият Путин. Ние живеем в две Българии. В "другата" България си има две парламентарни партии - "Възраждане" БСП и те ни дърпат към един нацистки режим. Защото това, което прави Путин, не е нищо друго, освен нацизъм".
По думите на Стойнев, в България голямото разделение е фундаментално и то започва още от 1990 година. "Част от хората не признават това, което се случи през 90-те години, не признават Прехода, тези хора са лабилни и когато в някой сайт са появи информация против 5G например, се оказва, че няма и Ковид, няма и война. Не може, когато над 3 млн са напуснали домовете и страната си, да останеш безучастен. И когато признаеш това, тогава се проявява и нормалното политическо поведение."
Стойнев бе категоричен, че нормалната човешка кауза е да си дадеш сметка какво се случва. "Има агресор, има и потърпевш. И ти не можеш да останеш безучастен и да не знаеш на коя страна е правото".
Интервюто - звуковия файл:
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..