Фестивалната програма ще се финансира отново по програма „Наследство 2“ на Фондация „Пловдив 2019“. Заместник-кметът Пламен Панов каза, че е много важно да се инвестира в култура, тъй като това носи ползи за икономиката на града. Само от Оpera Open в града през миналата година в Пловдив са влязли близо 3 милиона лева, тъй като фестивалът е посетен от 12 000 чуждестранни туристи, които са похарчили средно по 250 лева на ден.
Селекцията на програмата на Opera Open е под надслов “Различният свят“ и включва заглавия, зареждащи с вяра чрез пречистващата сила на изкуството. Сред акцентите в тазгодишното издание на оперния фестивал са премиерите на балетния спектакъл „Ана Каренина“ и на операта „Набуко“, а също и завръщането на спектакъла „Орфей и Евридика“, който беше гледан от над 7000 души през 2019 година и затвърди името на Пловдив като Европейска столица на културата.
В тазгодишното издание ще има и мини фестивал Графити Opera Open, който е насочен към младата публика.
Директорът на Държавна опера-Пловдив Нина Найденова каза, че творческия връх за целия колектив ще е балетния спектакъл „Ана Каренина“ на 24 юни, в който литературният шедьовър среща въображението на известния в света интерпретатор-хореограф Лео Муич. Той е поставял свои хореографии за солисти в Американския балетен театър и Парижката опера, като и танцови номера в Щастбалет Берлин и Парижката опера.
Лео Муич вече е в Пловдив и каза, че се радва, че работи с българските си колеги, тъй като имат много общи неща. Той коментира и факта, че заради войната на Русия в Украйна, много руски автори се свалят от програмите на редица културни институти по света.
„Мисля, че Толстой и Чайковски са на толкова високо ниво творци, че те принадлежат на света. И аз съм горд, че Нина Найденова и Фондация „Пловдив 2019“ защитава това културно наследство, без да се политизира толкова. Моето мнение е доста ясно и с факта, че съм тук, създавайки „Ана Каренина“ върху музика на Чайковски, в една от столиците на Европа. Мисля, че това е най-голямото послание за мир, което аз мога да дам. Това е световно наследство и то принадлежи на света“, каза Муич.
На Античният театър и тази година ще представят своя талант гост-артисти с международна кариера като Стефано Пода, Хосе Кура, Карлос Алмагер, Михал Знаниецки, Урсула Хорнер, Красимира Стоянова, Марта Петкова, Кирил Манолов, Мартин Цонев, Мария Радоева и други.
Два месеца ще продължат разкопките на селищна могила Юнаците , край Пазарджик, съобщи за Радио Пловдив ръководителят на разкопките доц. д-р Камен Бояджиев от НАИМ при БАН. На могилата разкопките и тази година ще бъдат на два етапа. Археологическите проучвания започват на 12 юли с фондация "Балканско наследство" и доброволци от..
Във времето, в което Радио Пловдив отбелязва своята 70-а годишнина, ви предлагаме да си поговорим пак за радио.. Защо ли? Ами защото радиото е думи и музика. Думи, с които всеки ден тъчем платното на битието ни. И музиката, без нея, както казва Ницше, животът би бил грешка. Разговор с Димитър Стоянович, популярно име в културния ни живот, с..
Премиера на балетната класика с музиката на Чайковски „Лебедово езеро“ ще има тази вечер на сцената на Античния театър в рамките на „Опера оупън“. Хореограф на спектакъла е Мариана Крънчева, а освен балета на Пловдивската опера в постановката ще участват и премиер- солисти от Испанския национален балет. Според Мариана Крънчева в спектакъла..
Изложбата "Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи" ще бъде открита днес в Дома на техниката в Пловдив. Автори са журналисттите от Радио Варна Румен Сарандев и Доротея Николова и украинският войник Олександър Барон. Снимките са правени през лятото на миналата година в Одеса, Миколаив и Херсон Бесарабската част на Украйна и..
Награда на името на бележития родопски майстор-гайдар Дафо Трендафилов ще бъде учредена на тазгодишното гайдарско надсвирване в село Гела. Наградата „Дафо Трендафилов“ ще пази жив спомена за майстора, вдъхнал душа на родопската каба гайда, посочват организаторите на събора. 22-рото издание на Гайдарското надсвирване и родов събор в село Гела..