Фестивалната програма ще се финансира отново по програма „Наследство 2“ на Фондация „Пловдив 2019“. Заместник-кметът Пламен Панов каза, че е много важно да се инвестира в култура, тъй като това носи ползи за икономиката на града. Само от Оpera Open в града през миналата година в Пловдив са влязли близо 3 милиона лева, тъй като фестивалът е посетен от 12 000 чуждестранни туристи, които са похарчили средно по 250 лева на ден.
Селекцията на програмата на Opera Open е под надслов “Различният свят“ и включва заглавия, зареждащи с вяра чрез пречистващата сила на изкуството. Сред акцентите в тазгодишното издание на оперния фестивал са премиерите на балетния спектакъл „Ана Каренина“ и на операта „Набуко“, а също и завръщането на спектакъла „Орфей и Евридика“, който беше гледан от над 7000 души през 2019 година и затвърди името на Пловдив като Европейска столица на културата.
В тазгодишното издание ще има и мини фестивал Графити Opera Open, който е насочен към младата публика.
Директорът на Държавна опера-Пловдив Нина Найденова каза, че творческия връх за целия колектив ще е балетния спектакъл „Ана Каренина“ на 24 юни, в който литературният шедьовър среща въображението на известния в света интерпретатор-хореограф Лео Муич. Той е поставял свои хореографии за солисти в Американския балетен театър и Парижката опера, като и танцови номера в Щастбалет Берлин и Парижката опера.
Лео Муич вече е в Пловдив и каза, че се радва, че работи с българските си колеги, тъй като имат много общи неща. Той коментира и факта, че заради войната на Русия в Украйна, много руски автори се свалят от програмите на редица културни институти по света.
„Мисля, че Толстой и Чайковски са на толкова високо ниво творци, че те принадлежат на света. И аз съм горд, че Нина Найденова и Фондация „Пловдив 2019“ защитава това културно наследство, без да се политизира толкова. Моето мнение е доста ясно и с факта, че съм тук, създавайки „Ана Каренина“ върху музика на Чайковски, в една от столиците на Европа. Мисля, че това е най-голямото послание за мир, което аз мога да дам. Това е световно наследство и то принадлежи на света“, каза Муич.
На Античният театър и тази година ще представят своя талант гост-артисти с международна кариера като Стефано Пода, Хосе Кура, Карлос Алмагер, Михал Знаниецки, Урсула Хорнер, Красимира Стоянова, Марта Петкова, Кирил Манолов, Мартин Цонев, Мария Радоева и други.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..