Над 80 образци на пощенски картички, създадени от едни от най-известните български фотографски ателиета, представя в Балабановата къща изложбата „Поздрав от Самоков и Чамкория“.
Откриването ѝ е по повод Международния ден на пощенската картичка и 130 години от издаването в Пловдив на първата илюстрована картичка в България през 1892 г. по времето на Първото земеделско и промишлено изложение.
Истински разцвет на разпространението на картички бележи приемането на Закона за пощите, който през 1897 г. дава разрешение на различни ведомства и частни лица да ги издават.
Организатори на изложбата са Общинският институт „Старинен Пловдив и Градският исторически музей в Самоков.
"В нашия фонд има съхранени екземпляри от 6о-те год на 19 век - още със самото начало на фотографията в нашите земи" - разказа пред Радио Пловдив директорът на музея д-р Веселин Хаджиангелов. Той допълни, че по онова време пощенските картички стават много модерни и се превръщат в исторически документ, в който хората, пътувайки и показвайки къде са били, предават редица исторически съобщения и правят пътуваща реклама на изобразените места.
"Чамкория е първият летен курорт у нас с указ на цар Фердинанд, станал любимо място на българската интелигенция и заможните хора", припомня Хаджиангелов. А Самоков посочва като културен и индустриален град, който бележи разцвет като порта към величествената Рила планина. Затова и изображения точно от двете места са застъпени във фотографските картички.
А посланията, които в миналото са пътували с тях, винаги са били съпроводени с пожелания за здраве, късмет, спокойствие и благоденствие, добавя директорът ма самоковския музей.
Още за впечатляващата изложба може да чуете от интервюто на Екатерина Костова с д-р Веселин Хаджиангелов в звуковия файл под снимката.
Поетът Владислав Христов ще гостува в Литературен салон Spirt&Spirit тази вечер. Той ще представи текстове от последната му стихосбирка, „Пойни птици", както и от предстоящата – „Маслен нос". Тази стихосбирка се очаква да излезе от печат тази пролет. Срещата е организирана от „Пловдив чете“ и издателство „Ерго“. Входът е свободен...
В зала "Съединение" на Историческия музей в Пловдив ще се проведе среща разговор с д-р Светла Балтова. Тя ще представи съставената от нея книга „Петър Дънов „За България и бъдещето на човечеството“, издадена от Издателска къща „Хермес“. Книгата е посветена на възгледите на Дънов за радикалните промени, през които преминават природата, обществото..
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...