Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Медицински център в Пловдив помага на бежанците от Украйна

Снимка: Радио Пловдив, Яница Марова


Измина точно месец от началото на военните действия в Украйна. Притиснати от обстоятелствата и в опит да се спасят все повече бежанци избират България не просто за транзитна дестинация, а за техния нов дом. 

Затова и държавата, местната власт и обществото се наложи бързо да се приспособят и да направят всичко възможно, за да осигурят нормален живот на украинците. 

В сградата на бившата Първа градска болница се сформира Център за диагностика и лечение на бежанци. Той отвори врати в Пловдив само преди седмица, но кабинетите на медиците не остават празни. 

Срещаме 26-годишната Яна Пейчева в коридора на бившата Първа градска болница. След дълъг и мъчителен път от сърцето на конфликта – Украйна тя пристига в Пловдив. 

Подслон намира бързо, но не след дълго се оказва с разклатено здраве заради преживения ужас. Диагнозата, поставена от лекарите,  на Яна Пейчева е анемия, породена от стрес.

„Никога не съм си мислела, че ще напусна дома си, държавата си. Работх като зъболекар, оправях се за работа и по новините казаха „Путин започна война“. Да си лягаш и да се събуждаш със сирена е страшно“, каза Яна Пейчева.

Тя добави, че когато войната свърши би се върнала в Украйна, защото „камъкът си тежи на мястото, душата ми винаги е към родината“. Така, с оптимизъм, завършва разговора ни с Яна Пейчева и тя влиза в медицинския кабинет. 

Всъщност идеята за Центъра за диагностика и лечение на бежанци се ражда спонтанно в главата на проф. Любима Толева от Медицинския университет. Реализацията й започва с много плам и за кратко време тя успява да намери съмишленици. 

Първи ръка протягат от Медицински център 6, като предоставят кабинет за консултации, обяснява управителят на лечебното заведение д-р Станка Павлова.

А 10 процента от леглата в  Св. „Мина“  са отделени за бежанци, обясни управителят на болницата проф. Петър Петров. 

Проблем с езиковата бариера няма, понеже повечето медици владеят английски, руски или украински. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Мехмед Юмер

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в политиката

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в българската политика и винаги е било така. Оттук нататък не можем да правим здравословни анализи, без да чуем почетния председател Ахмед Доган, за да получим по-ясна представа за случващото се в партията. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив журналистът от сайта Obzornews..

публикувано на 04.07.24 в 11:13

Партията ДПС в момента е инструмент за контрол на властта

Неуспехът на проектокабинета на Росен Желязков беше предизвестен още от самото начало, коментира в предаването "Точно днес" политологът Георги Проданов . По думите му, още когато ГЕРБ-СДС получиха мандата, лидерът им обяви, че ще търсят правителство на малцинството и то най-вероятно няма да мине. Вчера Бойко Борисов също го повтори няколко пъти,..

публикувано на 04.07.24 в 09:58

На Общо събрание Горнослав се обяви против кариерата

На общо събрание жителите на асеновградското село Горнослав се обявиха против изграждането на близката кариера.  На форума са присъствали близо 60 процента от жителите на селото, които единодушно се обявиха против кариерата, която отстои само на 500 метра от домовете им. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Миглена Георгиева, жител на..

публикувано на 04.07.24 в 07:57

Вероучение в училище е необходимо за духовното израстване

В програма "Точно днес" разговор з а посоките, по които поема служението на новия патриарх Даниил, също и за посещението на Вселенския патриарх Вартоломей и за знаците, които са важни за обединението на църквата ни. По темата говорим с адвокат  Александър Тодоров , богослов и магистър по теология, той е бил и преподавател в Богословския факултет на..

публикувано на 04.07.24 в 07:00

И пловдивски аптекари се включиха в протеста

Пловдивските фармацевти протестираха в продължение на два часа на работните си места. Така те се включиха в недоволството на колегите си от цялата страна срещу измененията на Наредба 4, предложени от здравното министерство и НЗОК.  Анелия Найденова, магистър фармацевт и управител на една от аптеките, които ппротестират, дефинира пред Радио Пловдив..

публикувано на 03.07.24 в 15:43