Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медицински център в Пловдив помага на бежанците от Украйна

Снимка: Радио Пловдив, Яница Марова


Измина точно месец от началото на военните действия в Украйна. Притиснати от обстоятелствата и в опит да се спасят все повече бежанци избират България не просто за транзитна дестинация, а за техния нов дом. 

Затова и държавата, местната власт и обществото се наложи бързо да се приспособят и да направят всичко възможно, за да осигурят нормален живот на украинците. 

В сградата на бившата Първа градска болница се сформира Център за диагностика и лечение на бежанци. Той отвори врати в Пловдив само преди седмица, но кабинетите на медиците не остават празни. 

Срещаме 26-годишната Яна Пейчева в коридора на бившата Първа градска болница. След дълъг и мъчителен път от сърцето на конфликта – Украйна тя пристига в Пловдив. 

Подслон намира бързо, но не след дълго се оказва с разклатено здраве заради преживения ужас. Диагнозата, поставена от лекарите,  на Яна Пейчева е анемия, породена от стрес.

„Никога не съм си мислела, че ще напусна дома си, държавата си. Работх като зъболекар, оправях се за работа и по новините казаха „Путин започна война“. Да си лягаш и да се събуждаш със сирена е страшно“, каза Яна Пейчева.

Тя добави, че когато войната свърши би се върнала в Украйна, защото „камъкът си тежи на мястото, душата ми винаги е към родината“. Така, с оптимизъм, завършва разговора ни с Яна Пейчева и тя влиза в медицинския кабинет. 

Всъщност идеята за Центъра за диагностика и лечение на бежанци се ражда спонтанно в главата на проф. Любима Толева от Медицинския университет. Реализацията й започва с много плам и за кратко време тя успява да намери съмишленици. 

Първи ръка протягат от Медицински център 6, като предоставят кабинет за консултации, обяснява управителят на лечебното заведение д-р Станка Павлова.

А 10 процента от леглата в  Св. „Мина“  са отделени за бежанци, обясни управителят на болницата проф. Петър Петров. 

Проблем с езиковата бариера няма, понеже повечето медици владеят английски, руски или украински. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09