Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медицински център в Пловдив помага на бежанците от Украйна

Снимка: Радио Пловдив, Яница Марова


Измина точно месец от началото на военните действия в Украйна. Притиснати от обстоятелствата и в опит да се спасят все повече бежанци избират България не просто за транзитна дестинация, а за техния нов дом. 

Затова и държавата, местната власт и обществото се наложи бързо да се приспособят и да направят всичко възможно, за да осигурят нормален живот на украинците. 

В сградата на бившата Първа градска болница се сформира Център за диагностика и лечение на бежанци. Той отвори врати в Пловдив само преди седмица, но кабинетите на медиците не остават празни. 

Срещаме 26-годишната Яна Пейчева в коридора на бившата Първа градска болница. След дълъг и мъчителен път от сърцето на конфликта – Украйна тя пристига в Пловдив. 

Подслон намира бързо, но не след дълго се оказва с разклатено здраве заради преживения ужас. Диагнозата, поставена от лекарите,  на Яна Пейчева е анемия, породена от стрес.

„Никога не съм си мислела, че ще напусна дома си, държавата си. Работх като зъболекар, оправях се за работа и по новините казаха „Путин започна война“. Да си лягаш и да се събуждаш със сирена е страшно“, каза Яна Пейчева.

Тя добави, че когато войната свърши би се върнала в Украйна, защото „камъкът си тежи на мястото, душата ми винаги е към родината“. Така, с оптимизъм, завършва разговора ни с Яна Пейчева и тя влиза в медицинския кабинет. 

Всъщност идеята за Центъра за диагностика и лечение на бежанци се ражда спонтанно в главата на проф. Любима Толева от Медицинския университет. Реализацията й започва с много плам и за кратко време тя успява да намери съмишленици. 

Първи ръка протягат от Медицински център 6, като предоставят кабинет за консултации, обяснява управителят на лечебното заведение д-р Станка Павлова.

А 10 процента от леглата в  Св. „Мина“  са отделени за бежанци, обясни управителят на болницата проф. Петър Петров. 

Проблем с езиковата бариера няма, понеже повечето медици владеят английски, руски или украински. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34