Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в здравните закони трябва да са добре обмислени

Джипитата да продължат да издават направленията за PCR

Носенето на маски на закрито може да е решение по региони

Джипитата трябва да продължат да издават направленията за PCR тестове и след отпадането на извънредната епидемиологична обстановка. Тази позиция изрази д-р Хасан Адемов, който е член на здравната комисия в Народното събрание , в предаването "Точно днес" във връзка с промените в Закона на здравето. Те предвиждат ковид ограниченията да отпаднат от 1 април.

„Промените предвиждат направленията за PCR тест да се издават само от специалисти. Това обаче ще затрудни процеса на получаването му и възможността за безплатно изследване за ковид. Проблемът би се задълбочил още повече, ако се увеличи заболеваемостта.

При това положение ще се стигне  до абсурдна ситуацията – веднъж хората да се трупат пред личния лекар, веднъж пред специалист. Според мен трябва да се запази възможността за издаването им и от джипи“, обясни д-р Адемов.

Възможността за носене на маски на закрито при увеличаване на заболеваемостта също ще бъде заложена в промените. Разликата е, че това ще се решава на регионално ниво. 

„Министърът или РЗИ могат да издадат заповед да се носят маски в София или Пловдив например, но в останалите градове това изискване няма да го има“, обясни д-р Адемов

Депутатът от ДПС увери, че подкрепящите мерки (60 на 40, 60 лв. за пенсионерите и парите за лекарите, работещи с ковид болни) ще се запазят поне до юни месец.

„Хората имат абсолютното право да се притеснява, че е рано да отпаднат всички мерки. Такива притеснения има и доц. Кунчев, въпреки че намалява броят на заразените.

Вижте какво се случва с Гърция – 37 000 заразените. Подобна е заболеваемостта и в други държави. Това отваря една друга дискусия, че мерките са прибързани“, коментира д-р Хасан Адемов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58