Министерство на туризма провежда интензивни преговори с голяма част от страните от Арабската лига за представяне на възможностите на България като спа дестинация. Това съобщи във Велинград министърът на туризма Христо Проданов по време на работна среща с представители на местната власт и бизнеса в курорта.
В тези държави има заложен доста висок национален бюджет за превенция и лечение със спа процедури. Това е свързано с военните действия и размириците, които имаше в този регион, и там правителствата до голяма степен залагат на превенция и на лечение на своите граждани, обясни министърът. Целта ни е да покажем своя потенциал като държавата на второ място по минерални извори в Европа, след Исландия, и да предлагаме услуги с високо качество.
Пред хотелиерите от Велинград министърът обърна внимание на ситуацията с бежанците от Украйна. По думите му в момента тя е непредвидима, но изрази надежда, че до 31 май останалите в България украински граждани ще започнат да намират работа и да се самоиздържат. В момента бежанците са настанени основно в морските бази, посочи Проданови и добави, че след 31 май собствениците на хотелите вероятно ще поискат да се върнат към основната си дейност.
Възможно е да изпитаме нужда да имаме бази във вътрешността на страната за настаняване на украински граждани. Той припомни, че всички бежанци до 31 март трябва да се регистрират със статут за временно настаняване, но направи уговорка, че ако има необходимост, срокът за регистрация може да бъде удължен.
В отговор председателят на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите във Велинград Златко Златанов заяви, че и подобно решение може да бъде само временно. Според него е напълно реалистично хотелиерите по морето да поискат базите им да бъдат освободени за туристи, а украинските бежанци да бъдат насочени към курортите във вътрешността на страната.
"Ситуацията е много деликатна. Ние сме готови да поемем онези, които са готови да работят. Ако е за кратко ще помогнем, но ако се удължат нещата не можем да погубим себе си и нашия бизнес", коментира пред Радио Пловдив Златко Златанов.
Бизнесът в СПА-столицата на България е поискал бързо заличаване на концесията за волфрамовата мина, държавата да ремонтира входа на Велинград, който е част от републиканската пътна мрежа,
инвестиции в теснолинейката и в атракциони, които привличат туристи
Режим на водата наложиха в Широка лъка. Причината е парадоксална- за да не замръзват крановете, собствениците на имоти оставят чешмите си да текат почти денонощно и така на практика са източили доста голям процент от водоизточника на селото, а дебитът му и без това е намалял заради замръзването на реката. Така щедро си е текло не само по..
Две крупни ВиК аварии оставиха без вода стотици пловдивчани в район „Северен“. Едната е на спукан от снощи магистрален водопровод на бул. „България“ край номера 37 и 39. Засегнати оттогава са също и живеещите по протежение на бул. „Марица“ и улиците „Васил Левски“ и „Победа“. По уверение на ВиК – Пловдив екипите там работят..
Срещу съдебната практика, която отчуждава бащите от децата им след раздялата на двамата родители, се обявиха десетки протестиращи бащи в Пловдив. Протестът под надслов „Всички деца заслужават мама и тати поравно“ се състоя пред Съдебната палата, а участниците в него изразиха и недоволството си от бавното и непрозрачно правораздаване...
Въздухът в два пловдивски района отново е замърсен, отчитат автоматичните измервателни станции „Каменица“ и „Тракия“. Замързяването в центъра и в източната част на града е почти два пъти над нормата. Стойностите на фини прахови частици са достигнали малко над 90 микрограма на кубичен метър при норма 50 микрограма. По-голямо е замърсяването в центъра..
Всички 14 инфраструктурни проекти на стойност 350 млн. лв, с които Община Пловдив кандидатства за финансиране от държавата, са одобрени от Министерския съвет и са включени в проекта на републиканския бюджет. Това стана ясно, след като проектобюджетът на държавата за 2025 г. бе внесен в МС и публикуван на правителствения сайт. Първоначално в..