Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

10 млн. лв. и Белодробна става Център за бежанци

Близо 10 милиона лева са необходими за превръщането на бившата Белодробна болница в Пловдив в Център за бежанциОбщината ще търси тези пари от държавата чрез областната управа. 

Този следобед в деловодството на областната администрация е внесено писмо с план-сметката за необходимите строително-ремонтни дейности, а те са на обща стойност 9 844 912 левасъобщи пред Радио Пловдив д-р Калин Калиновдиректор на общинската дирекция „Здравеопазване“.

Ако нямаме помощ от държавата, тези пари трудно могат да се намерят от общинския бюджет, макар че той все още не е  приет, коментира д-р Калинов. 

Сградата и паркът са общинска собственост и без гласуване на Общинския съвет, който е принципал, Белодробна болница няма как да се превърне в Център за бежанци, категоричен е директорът на общинското здравеопазване в Пловдив.

Той обясни, че сградите на закритата от години Белодробна болница са доста занемарени. Обследването е направено още по време на първата ковид вълна, когато се коментираше идеята там да се помещава ковид болницата на Пловдив.

Заради увеличаващия се брой украински мигранти, решихме в тази база да концентрираме приема и обслужването на тези бежанци, каза д-р Калинов. Идеята е коментирана и със заместник-кмета по социалните дейности Георги Тютюков като решението е сградата да бъде възстановена. 

Тези инвестирани средства в ремонта на сградния фонд по - късно ще дадат резултат при евентуалното възстановяване на медицинските дейности на болницата, заяви шефът на общинското здравеопазване. Той припомни, че такава е и волята на дарителя Димитър Кудоглу.

Д-р Калинов сподели, че общината има намерение да превърне Белодробна болница в общински хоспис, тъй като градът има належаща нужда от такова социално заведение. 

Тази сутрин служители на общинските предприятия „Градини и паркове" и „Чистота" са започнали почистването на помещенията в сградите на бившата Белодробна болница. Ще бъдат проверени водопроводната и електрическата инсталация и отоплителната система. Дворът също се бъде почистен и облагороден. 

Интервюто на Екатерина Костова с д-р Калин Калинов е в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56