Тя отнема поне 3 седмици. Това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив юриста Стоян Мемцов, който съдейства на пристигналите у нас украинци да се установят.
„Това противоречи на идеята временният статут да се получава по-бързо и с по-малко формалност от този за бежанец, който отнема 2-3 месеца.
Без този статут те не могат нито да започнат работа, нито да се ползват от здравните услуги, нито децата им да бъдат записани в училище или детска градина. Проблемът идва от там, че те подават документите си в Пловдив, а от тук ги пращат в София“, обясни Мемцов.
Още при подаването на заявлението служителите зад гишето уточнявали на украинците, че статутът ще бъде факт след около 3 седмици. „Това означава, че тези, които са подали тази седмица документа буквално ще трябва да чакат до средата на април, за да получат временен статут.
Освен това този срок може да се удължи, имайки предвид, че предстоят Великденските празници. На едно от украинските семейства, на които съдействам от сектор „Миграция“ са им дали заявление за международна закрил, т.е. за получаване на статут на бежанци, което се получава още по-бавно от временната закрила.
Като тръгнали да попълват заявлението се усетили, че това не е за временна закрила и са поискали ново. Това означава, че служителите не са получили точни и ясни указания как да процедират, т.е. да ги питат по кои ред искат да получат закрилата“, коментира Мемцов. Той уточни, че няма правен проблем украинците да имат паралелно статут на бежанец и такъв за временна закрила.
По думите му украинските бежанци, които идвали у нас, са средна класа и разполагали с достатъчно финансови средства, за да си наемат апартамент. Това обаче също се оказвало почти мисия невъзможна. Причината е, че брокерите отказвали да запознаят бежанците с офертите, тъй като собствениците на жилища се притеснявали, че те ще ги наемат за кратък период.
„Според мен това са безпочвени опасения. Това са хора, бягащи от градове, които до голяма степен са разрушени. Дори и войната да свърши скоро аз не виждам как през следващите месеци ще имат възможност за връщане с оглед на разрушената жилищна инфраструктура“, заяви юристът.
По думите му в ситуация на война трудно може да се разбере дали сред бежанците, влезнали на наша територия, няма такива, които са криминално проявени.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..