Тя отнема поне 3 седмици. Това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив юриста Стоян Мемцов, който съдейства на пристигналите у нас украинци да се установят.
„Това противоречи на идеята временният статут да се получава по-бързо и с по-малко формалност от този за бежанец, който отнема 2-3 месеца.
Без този статут те не могат нито да започнат работа, нито да се ползват от здравните услуги, нито децата им да бъдат записани в училище или детска градина. Проблемът идва от там, че те подават документите си в Пловдив, а от тук ги пращат в София“, обясни Мемцов.
Още при подаването на заявлението служителите зад гишето уточнявали на украинците, че статутът ще бъде факт след около 3 седмици. „Това означава, че тези, които са подали тази седмица документа буквално ще трябва да чакат до средата на април, за да получат временен статут.
Освен това този срок може да се удължи, имайки предвид, че предстоят Великденските празници. На едно от украинските семейства, на които съдействам от сектор „Миграция“ са им дали заявление за международна закрил, т.е. за получаване на статут на бежанци, което се получава още по-бавно от временната закрила.
Като тръгнали да попълват заявлението се усетили, че това не е за временна закрила и са поискали ново. Това означава, че служителите не са получили точни и ясни указания как да процедират, т.е. да ги питат по кои ред искат да получат закрилата“, коментира Мемцов. Той уточни, че няма правен проблем украинците да имат паралелно статут на бежанец и такъв за временна закрила.
По думите му украинските бежанци, които идвали у нас, са средна класа и разполагали с достатъчно финансови средства, за да си наемат апартамент. Това обаче също се оказвало почти мисия невъзможна. Причината е, че брокерите отказвали да запознаят бежанците с офертите, тъй като собствениците на жилища се притеснявали, че те ще ги наемат за кратък период.
„Според мен това са безпочвени опасения. Това са хора, бягащи от градове, които до голяма степен са разрушени. Дори и войната да свърши скоро аз не виждам как през следващите месеци ще имат възможност за връщане с оглед на разрушената жилищна инфраструктура“, заяви юристът.
По думите му в ситуация на война трудно може да се разбере дали сред бежанците, влезнали на наша територия, няма такива, които са криминално проявени.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града. Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..
Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През тази седмица ще има..
По повод днешния Световен ден за борба с рака специалисти от Комплексния онкологичен център в Пловдив констултират безплатно пловдивчани в изнесен кабинет на площад „Стефан Стамболов“. Целта е гражданите да получат информация за възможностите за профилактика, за ранна диагностика и навременно лечение в здравното заведение, коментира..
След значителния спад на обявите за работа през декември 2024 г. , в началото на новата 2025 година изглежда, че пазарът се връща към нормалните стойности на предлагане, съобщиха от HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър". В края на януари от компанията отчитат 85 на сто ръст на всички обяви за работа спрямо предходния месец. Броят на..
През 2025 година община Пазарджик ще получи от държавата 3,5 милиона лева за облагородяване на инфруструктурата. Отделно през общинската програма за държавния бюджет за Пазарджик е одобрено финансиране за проекти на стойност 50 милиона лева. Общината работи и по европроекти за близо 100 милиона лева. Това съобщи пред Радио Пловдив кметът на..