Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Високата инфлация може да обърне лодката на коалицията

Има ли опасност да се разпадне управляващата коалиция под напора на поредицата кризи, които  ни връхлетяха през последните месеци?

Защо например, избрът на такъв наглед технически пост като управител на БНБ успя да скара членовете на коалицията?

Зад този финансов аспект прозират ярки политически интереси, тъй като този надзорен орган осъществява  жизнено важни функции върху финансовата стабилност на страната.  Също така контролира финансови субекти, които оперират у нас, коментира политологът Анастас Стефанов от Изследователски център „Тренд“

Освен това ни предстои влизане в еврозоната, което е лост и механизъм за влияние.  Става въпрос и за определен тип политическа недалновидност между партьорите в коалицията.

Не би следвало обаче те да демонстрират такива търкания пред обществения поглед. Коалицията трява да излъчва повече интегритет, убеден е Атанас Стефанов.

Иначе, лансирането на повече от една кандидатура е нормално и добро.  Това обаче до голяма степен създаде усещането за нестабилност сред управляващите.  Неопитността на членовете е една от причините. Ако у тях  все още има политическа рационалност, която трябва вече да се намеси, те ще си дадат сметка, че  усещането за дестабилизация не е от полза за управлението.

При това, никой от коалиционните партньори  все пак не се е запътил към предсрочни избори.

Проблемът с двуцифрената вече инфлация създава реална опасност да се обърне лодката.  „Политическата зима“  е  най-голямата опасност за всяко управление.  Това е  един  феномен, който излъчва социално икономически процеси, уязвяващи усещането за благосъстояние у българите. Тъй като ние  не сме общество, ползвало се с десетилетия на просперитет, даже напротив.  

Наслагването на всички тия  последни кризи предвещаваха именно  тези резултати – поскъпване на живота и несигурност. Правителството в повечето случаи вървеше подир дневня ред, но не го създаваше.  А Инфлационните процеси  и ценови шокове продължават  да се оформят.  

Заедно с с войната в Украйна ще задълбочат тези процеси и ще създадат по-негативни оценки за управлението.  Дано правителството успее да се окопити  след края на зимата.

Как се излиза от тази „Перфектна буря“?  Общо взето това вече става въпрос на оцеляване. Чрез постепенното поставяне на малки цели, бързо осезаеми и постижими.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Допълнителният налог ще доведе до закриване на минни компании

Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..

публикувано на 11.12.24 в 15:37

Земеделци ще протестират за средства в Бюджет 2025

В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България.  В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..

публикувано на 11.12.24 в 13:48

Седем паралелки по-малко в Пловдив за новата учебна година

Чуждоезиковите паралелки остават само в трите езикови гимназии, със 7 паралелки по-малко в гимназиите в Пловдив и областта предвижда план-приемът за следваща учебна година. Началникът на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова съобщи, че указанията на МОН сочат - о т всички 215 паралелки - 65,46% да са професионалните , което..

публикувано на 11.12.24 в 10:55
Доц. Златогор Минчев

Пирамидалните структури показват, че кризата е факт

Доверчивост, непремерено желание за бърза печелба, икономическо невежество или изкусна измама, в която и просветените се губят, е поредната финансова пирамида ВЕTL? Експертното мнение на доц. Златогор Минчев от Института по информационни и комуникационни технологии на БАН и директор на Съвместния център за обучение, симулации и анализ към..

публикувано на 11.12.24 в 10:55

Радев наруши Конституцията, прави го не за първи път

Отказът на президента Румен Радев да покани на консултациите ДПС - Ново начало е нарушение на чл.91 от Конституцията. Той няма право да елиминира или да дискриминира която и да е от парламентарна сила, коментира журналистът Валерия Велева. Такова прегазване на Конституцията не си е позволявал нито един държавен глава, но то не е първото нарушаване..

публикувано на 11.12.24 в 10:41