Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неутралитетът към войната е труден, ние сме в НАТО

Важни за правителството за следващите три-четири месеца

Борис Попиванов
Снимка: БГНЕС

Как правителството отиграва трусовете в коалицията, как рефлектира нападението на Русия над Украйна у нас, мирни митинги и явни сподвижници на двете държави, коментар на политолога доц. Борис Попиванов. Той започна анализа си от военния конфликт, и как той се отразява на коалицията в България, където от БСП и ДБ имат различни виждания дали да се изпрати военна помощ на Украйна.

"Всеки един конфликт, който се води до границите на България, по логиката би трябвало да стабилизира правителството и да създава по-голям хоризонт. Не би следвало в ситуация на военно напрежение да се стига до политически кризи и до предсрочни избори", смята Попиванов. Той отбеляза, че има един драматичен проблем, който дълбоко разделя управляващата коалиция и това е темата за военна помощ за Украйна

Борис Попиванов смята, че едва ли ще се постигне лесно консенсус между четирите партии, и това е предпоставка в следващия месец за доста кризисни симптоми. "Вариантите за действие са или България да се откаже от такава помощ, или да стигне до това, че въпросът да се реши с гласовете на опозицията. От своя страна това означава, че се формира външнополитическо мнозинство в НС, което не съвпада с вътрешнополитическото, и това вече е предпоставка за криза", подчерта доц. Попиванов. По думите тук въпросът е кой носи отговорност.

По повод - неутралитет към войната, който по данни на социолози искат 67% от българите: Тезата за неутралитет е много трудно да бъде приета, защото България е член на НАТО и не можем да бъдем неутрални от 2004 година. Ние сме страна във всички действия, които НАТО предприема, и от военна и от политическа гледна точка. Ние в България, като общество в региона сме най-скептични за предоставяне на военна помощ към Украйна. Съседни нам страни имат по-голяма подкрепа за предоставяне на оръжие на воюващата страна.

"Отделните партии у нас, дори и ГЕРБ, които трябва да настояват за предсрочни избори се отказаха от този си курс, и заявиха, че ще чакат правителството само да се свали от власт", каза политологът. Според него има две основни неизвестни, които ще предопределят съдбата на кабинета "Кирил Петков", едното е военната помощ, другото е тежката икономическа и социална ситуация с цените.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16

Увеличението на заплатите трябва да бъде с около 15% тази година

Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..

публикувано на 12.02.25 в 09:55