На 8 април ромите по цял свят отдават почит към своите жертви през Втората световна война. Това е ден, в който почитаме паметта на онези около половин милион роми, избити в лагерите на смъртта.
Българският план за възстановяване и устойчивост е „изключителен“ и сред „най-зелените в ЕС“, а първите европари по него ще пристигнат в България в края на лятото. Жадувахме за такава новина. Тя дойде с посещениято на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен у нас. Позитивните сигнали отвън за направеното от Правителството обаче влизат в рязък дисонанс с крехкия коалиционен баланс, при който политическите сили все повече отказват да правят компромиси - и по темата за военната помощ за Украйна, и за избора на управляващ БНБ.
За предизвикателствата в управлението на държавата и цената на необходимите компромиси – събеседник е политологът доц. Милен Любенов – преподавател в СУ „Климент Охридски“.
На 8 април ромите по цял свят отдават почит към своите жертви през Втората световна война. В деня, в който почитаме паметта на онези около половин милион роми, избити в лагерите на смъртта, разказваме за успешно финализиран проект на Социална фондация „Инди Рома 97“- за адаптация към климатичните промени в общините Куклен и Садово и създаването на Природен парк Чернатица. По темата чуйте председателя на фондация „Инди Рома 97“ Албена Костадинова и социолога Васил Къдринов.
„Сюжети от архивите“ е новата книга на историка Недялка Петрова. Повече от 40 години тя отдава на музейното и архивно дело, както и на изследователска работа в Смолян и Пловдив. Сега, разгръщайки „архивната съкровищница на Пловдив“, авторката разказва за хора, допринесли с делата си за духовното, научно или обществено-политическо развитие на България. За мотивацията си да изследва документите от миналото и странното усещане, че „книгата се е написала сама“ – интервю с Недялка Петрова – историк и бивш директор на Държавен архив Пловдив.
В минутите за култура ще ви поканим на изложба със стихове в Градската художествена галерия Пловдив. Поетът Ангел Стойчев, който работи в нея, ще представи за първи път пред публика новата си стихосбирка, която е четвъртата му поетична книга, „Говорител на духове“.
А „Добро утро, Ден“ и днес оставаме в компанията на журналиста и автор на рубриката „Великите европейци“ по Радио Пловдив – Пламен Асенов.
В поредния февруарски епизод на "Уроци по щастие", разговаряме с психолог Петя Георгиева за предизвикателствата в отношенията. Споделяме подробности и за предстоящо събитие насочващо вниманието ни към проблемите на пътя. Идеята на "SAFER Behind the wheel" е да ограничи инцидентите, предизвикани от невнимателно, агресивно, неадекватно шофиране и..
Четвъртък утро на 6 февруари по темите: възможен ли е ДЗИ по математика, вейпове и тинейджърската мода, боевете между депутатите в НС и красноречието им с неясни мотиви. Нашите събеседници са Жюстин Томс от УС на асоциация "Родители", д-р Пламена Стоименова от катедра "Патологична физиология" на Медицински университет - Пловдив, Страхил..
Ботокс е една от най-използваните в последните дни дума. А и първата тема в следобедната програма е свързана с нея. Какви са рисковете от изполването на ботулиновия токсин, къде може и къде не може да се поставя, ще има ли ефект от проверките, разпоредени от здравното министерството? Определя ли цената качеството за сметка на последствията? Въпросите в..
Говорим за първата самостоятелна изложба на талантливата Александрина Фрумусаки, „Притчи за душата“. Този петък, в Пловдив. Гостува ни и Виктор Францес, директор на фондация „Калпатару“. Днес от 18 часа, в Дом на културата „Борис Христов“, е представянето на „Черната книга – медитации за всеки ден“, на Свами Тиртха. Очаквайте и..
Психолози вече говорят за пандемията "ботокс" като обществен модел, а здравните инспектори откриват нелегални количества в салони, които инжектират опасния токсин без право да го правят. Въпросителен и удивителен поставя темата, след като десетки жени се борят за здравето си, вместо гордо да носят новата си визия. За медицинските стандарти, етика и..