Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природен парк Чернатица ще вдъхновява не само туристите

"Удовлетворени сме, че преди 2 години стартихаме този проект с „Инди Рома 97“, защото климатичните промени се виждат на цялата ни планета. Те са проблем, който може да бъде решаван само с общи усилия, а една от възможностите за това е да се обявяват защитени територии и да се опазват горите“. Това заяви социологът Васил Къдринов - председател на Сдружение за аграрни екологични проекти „Гео“.

Той подчерта, че началото на проекта е било поставено от Фондация „Инди Рома“, която е кандидатствала с проекта за адаптация към климатичните промени в общините Куклен и Садово. Те е трябвало да изработят местни програми, които впоследствие са били утвърдени от общинските им съвети.

Заедно с това е било направено и предложение в рамките на този проект за създаване на Природен парк Чернатица. То е било подкрепено и от  общините Асеновград, Куклен, Родопи и Перущица.

„Фондация „Инди Рома“, която е организация, работеща в обществена полза и за интеграцията и решаване на социалните проблеми на ромската общност, както и по теми от обща значимост за региона, застана зад идеята за адаптация към климатичните промени на двете общини и Природен парк Чернатица.“

Като основни елементи в предложените програми са посочени наличие на повече свободни общински терени, както и да се пристъпи към оземляване на по-дребните фермери  с общински и държавни земи за обработване от по-бедните семейства, които искат да се занимават със земеделие. „Това е също един от факторите за опазване на биоразнообразието и за превенция на климатичните промени. Двете общини включиха тези идеи в своите програми“.

Къдринов подчерта, че поради пандемията, не са били организирани много срещи с местните хора по темата, но общинските съвети на Садово и Куклен са подкрепили единодушно програмите.

„Очакваният ефект от това е дългосрочен. Предлагаме тази северна част на Родопите от Асеновград  до Кричим, Хвойна, връх Модър и Бяла Черква да се превърне в територия – Природен парк, в който да няма кариери, каквито има Белащица. Така ще се опазят горите, които са особено важни за  превенция на климатичните промени. Те поглъщат въглеродния диоксид и по този начин намаляват затоплянето на планетата.“

По думите на Къдринов, осъществяването на проекта ще доведе до развитие на екологичния туризъм в района.Предложението за създаването на Природен парк Чернатица е внесено в Министерството на околната среда. Предстои и внасянето на петиция в НС.

„Създаването на природния парк Чернатица е начинание, свързано с екологичната социология“, подчерта още Васил Къдринов.

Интервюто – звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50