Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кабинетът да върне доверието между РСМ и България

"Планът за възстановяване беше част от решение на ЕК, свързана с последиците от пандемията. По него няколко пъти се нанасяха корекции, за да се отговори наистина на изискванията за т.н. "зелена сделка".  А добрата новина  е, че този план най-накрая е одобрен и оттук нататък трябва да видим преките ползи от него. Това ще зависи и от проектите, които тепърва предстои да бъдат реализирани", заяви политологът доц. д-р Милен Любенов.

По думите му, между оценката на Плана за възстановяване и отношенията на България с РСМ няма никаква връзка. Двата въпроса трябва да бъдат разглеждани на различни плоскости.

"Ако конфликтът в Украйна обаче се задълбочи, вероятно  в Плана за възстановяване може  да има някаква форма на преосмисляне на въпроса със "зелената сделка". Видяхме, че Гърция взе решение наново да отвори една от вече затворените ТЕЦ-ове в страната. Намираме се в едни много динамични и турболентни времена, които все повече ще водят до преосмисляне на определени политики".

По темата за Северна Македония, сериозен проблем е преобръщането на общественото мнение. До това се е  стигнало след наложеното вето от ГЕРБ през 2020. 

"Всъщност Правителството на ГЕРБ създаде проблема с това вето и ако то не беше станало факт, никой нямаше сега така да коментира темата. Тогава общественото мнение беше съвсем различно. Когато създадеш обаче изкуствен проблем с налагане на вето, той се превръща в  проблем и оттук нататък всяко Правителство, което предприеме стъпка за свалянето му, ще понесе негативи. А за две от партиите в коалицията това е ясна червена линия. Не очаквам в следващите месеци да се стигне до окончателно решение".

Според доц. Любенов, това, което може да направи сега Правителството, за да преодолее езика на омразата,  е да подобри диалога с РСМ, да отвори връзки на много различни  нива с много различни проекти и така да се повиши доверието между двете правителства, но и между двата народа, защото сега и на двете места напрежението е факт.

Партиите от управляващото мнозинство нямат интерес от предсрочни избори. В електоралните нагласи има известна динамика, но и при провеждане на избори в този момент, резултатът би бил същият - 7-партиен Парламент, някои партии губят подкрепа и най-критична е ситуацията при ИТН, които сега са седма политическа сила.  

Като една от грешките на управляващите, която в момента вече се коригира,  доц. Любенов посочи отсъствието на лидерски коалиционен съвет. "Виждаме, че под някаква форма, сега те започват да го институционализират. Всяко едно коалиционно правителство, което е от няколко политически партии, за да функционира добре, трябва да има добра координация  с парламентарните групи и единодействие. Добро решение е да се събират всяка седмица на лидерски съвет и да коментират важни въпроси за коалицията".

Интервюто - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22
Жюстин Томс

Образованието има нужда от цялостна реформа, а не от кръпки

Четвъртък утро на 6 февруари по темата: възможен ли е ДЗИ по математика, говорим с   Жюстин Томс  от УС на асоциация "Родители". Министерството на образованието и науката обмисля отпадане на матурите в 10 клас и въвеждане на задължителна матура по математика в 12 клас .  Целта - промени в системата, с които тя да отговори на нуждите на пазара на..

публикувано на 06.02.25 в 09:34

Защо е важно да се забрани рекламата на вейповете?

В държавата се подготвя законова забрана за реклама, предлагане и продажба на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози. Причината за тази строга мярка е трагичният инцидент от началото на годината, когато 14-годишно момче загина след употреба на вейп с наркотично вещество.   Здравната комисия в парламента ще разгледа..

публикувано на 06.02.25 в 07:39

Аграрният университет представя зеления проект EDUAGRI

В Пловдив се провежда кръгла маса за сателитните технологии за интелигентно растениевъдството, за проекта EDUAGRI говорим с ректора на Аграрния университет доц. д-р  Боряна Иванова . • Форумът ще акцентира върху сателитни технологии за зелен растеж и климатична устойчивост в Пловдив. • Представяне на проект EDUAGRI за обучение на студенти в..

публикувано на 06.02.25 в 07:30

Заради грипа 6 и 7 февруари са неучебни дни

Заради грипа 6 и 7 февруари са неучебни дни за пловдивските ученици , обяви кметът Костадин Димитров.  Решението е взето, след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив.  Това е най-добре за здравето на децата , обоснова се кметът. Със свои заповеди кметовете на общините Марица, Хисаря, Стамболийски, Пловдив, Карлово,..

публикувано на 06.02.25 в 06:34